ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sídlo brněnské Osevy bylo prodáno v dražbě

06.03.2017

Brno 6. března - Za 72,1 milionu korun se v elektronické dražbě prodal poblíž historického centra Brna areál někdejšího sídla podniku Oseva, Agro Brno v ulici Přízova. Kdo je vydražitelem, zatím dražební společnost Prokonzulta nesdělila. Čeká se, až vítěz dražby zaplatí, má na to čas do 29. května, řekla ČTK Jarmila Matysová z Prokonzulty.

Oseva, která se zabývá semenářstvím a zajišťuje výrobu osiv a sadbu, se rozhodla objekty prodat. Od loňského léta se totiž přestěhovala do Slatiny do Řípské ulice. Vyvolávací cena činila 35 milionů, výsledná cena je tak více než dvojnásobná.

Objekty se nacházejí proti Vaňkovce, staré jsou 100 let. Od začátku zde sídlila soukromá semenářská firma Oseva a po druhé světové válce se sem přestěhovala Elita, což bylo šlechtitelské a semenářské družstvo založené v roce 1940. I po roce 1948, kdy Elita zanikla, zde sídlil semenářský podnik s různě se měnícím názvem. V roce 1955 přibyla i prodejna, která byla v roce 2003 rozsáhle rekonstrována. Současná Oseva je podnik který nabízí škálu osiv, ale také například hnojiva a chemické přípravky, její obrat činil v roce 2015 426 milionů korun.

Celková plocha budov zabírá 3280 metrů čtverečních a jsou součástí průmyslového areálu z 19. století. Průmysl však v této oblasti již utichl, z Vaňovky se stalo nákupní centrum, společnost CTP nyní bourá velký areál Vlněny a pár metrů odtud se loni dostavěl například administrativní dům Dorn. Administrativě má převážně sloužit právě i budoucí areál Vlněny.

(čtk)