ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Moravské Budějovice chystají dokončení oprav historické Besedy

05.03.2017

Moravské Budějovice (Třebíčsko) 5. března - Moravskobudějovická radnice chystá dokončení rekonstrukce historické budovy městského kulturního střediska Beseda. Některé opravy se uskutečnily už před lety, pak ustaly. Do poloviny roku by měla být hotova aktualizace projektu, vlastní práce by mohly začít na podzim. V ideálním případě by zmodernizovaná budova mohla opět začít sloužit svému účelu v polovině příštího roku. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Josef Macháček.

"Kromě výměny všech inženýrských sítí a pořízení nového vytápění by se v budově z roku 1893 měla uskutečnit rekonstrukce stropu v hlavním sále," řekl Macháček. Nový výtah by měl zajistit bezbariérový přístup, přibude také nákladní výtah pro divadelní provoz. V plánu je také obnova venkovních fasád. Předpokládané náklady by podle Macháčka mohly odhadem dosáhnout přibližně 45 milionů korun. Město je uhradí z rozpočtu, případně si vezme úvěr.

O rekonstrukci historické budovy město uvažuje seriózně od roku 2008. Už předtím vznikl projekt kompletní modernizace objektu s využitím evropských dotací z programu Phare. "Byly úvahy využívat budovu jako kongresové centrum, ale taková modernizace by vycházela na stovky milionů korun," uvedl Macháček. Dotaci se však nepodařilo získat, město proto rozhodlo o vlastním financování.

Už v roce 2008 získala budova novou fasádu směrem do ulice a nová okna a dveře. Podařilo se také opravit střechu a zřídit půdní vestavbu se strojovnami pro vzduchotechniku a topení. Náklady téměř 28 milionů korun uhradilo město z rozpočtu. Podle Macháčka však tehdejší zastupitelstvo nenašlo vůli k pokračování oprav.

Akce podle Macháčka zatím není v rozpočtu města, zastupitelé ji tam však mohou zařadit dodatečně. Po dobu rekonstrukce by se kulturní a společenské akce pořádaly v hasičské zbrojnici, sále podniku KPS nebo v sokolovně.

(čtk)