ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hradec Králové prodává chatu v Peci p. Sněžkou

05.03.2017

Hradec Králové 5. března - Město Hradec Králové chce prodat rekreační chatu Květa, která leží na velmi atraktivním místě v centru lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou v Krkonoších. Ve výběrovém řízení město za chatu s 34 lůžky požaduje nejméně osm milionů korun. Prodej chaty radnice oznámila na úřední desce. Zájemci mohou nabídky podávat do 5. května, předem musí složit kauci jeden milion korun.

Zda ale město chatu skutečně prodá, není jisté. Podle náměstkyně primátora Romany Liškové (Hradecký demokratický klub) je ve hře vedle prodeje i dlouhodobý pronájem stávajícímu nájemci. "Dlouhodobě se uvažuje o tom, že tato nemovitost potřebuje opravu. Se stávajícím nájemcem se o tom dohadujeme," řekla Lišková na úterním jednání zastupitelstva.

Podle Liškové by vyhlášené výběrové řízení mělo zjistit, jaká je hodnota chaty. "Neznamená to, že hlasujeme o prodeji. O prodeji bychom se dohadovali, až teprve zjistíme, jaká je ta cena pro nás získatelná," řekla Lišková zastupitelům před následně kladným hlasováním o vypsání výběrového řízení na prodej chaty. Znalec pro chatu stanovil cenu 7,44 milionu korun.

Chata Květa vznikla před více než 100 lety a stojí přímo pod známou sjezdovkou Javor. Autem je bez problémů dostupná i v zimě, má vlastní parkování. V minulosti sloužila takzvané závodní rekreaci zaměstnanců úřadu. V 70. a 90. letech minulého století byla přestavěna a upravena do současné podoby. V roce 2006 byla na chatě rekonstruována kotelna. Sociální zařízení na chatě jsou společná.

Chatu má nyní v pronájmu hradecká společnost Carpatione, kterou podle údajů v obchodním rejstříku vlastní bývalý personální ředitel policie a nynější místopředseda hradecké krajské ODS Vladimír Benák. Carpatione městu platí podle smlouvy z října 2009 roční nájemné 440.000 korun plus DPH. Carpatione má smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou šest měsíců.

Vyhlášené výběrové řízení na prodej chaty je dvoukolové. Tři uchazeči, kteří v prvním kole podají nejvyšší nabídku, postoupí do druhého kola. V něm budou moci nabídku navýšit. Město si v podmínkách výběrového řízení vymínilo, že v řízení nemusí vybrat žádného zájemce a řízení může i zrušit.

Zbytné nemovitosti v Krkonoších v roce 2015 s úspěchem prodal Královéhradecký kraj, a to formou dražby. V květnu 2015 vydražil budovu bývalé školy Tři hory ve Špindlerově Mlýně za více než 16 milionů korun, přičemž vyvolávací cena byla pět milionů. V listopadu 2015 kraj vydražil budovu bývalé základní školy Belveder v Peci pod Sněžkou za 6,3 milionu korun. Vyvolávací cena objektu byla tři miliony korun. O nemovitost v Peci mělo zájem devět subjektů.

(čtk)