ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bystřice pod Hostýnem koupila hotel Podhoran

02.03.2017

Bystřice pod Hostýnem (Kroměřížsko) 2. března - Bystřice pod Hostýnem koupila problémový hotel Podhoran, v němž majitel provozuje ubytovnu pro sociálně slabé. Na svém mimořádném zasedání o tom dnes rozhodli zastupitelé. Město za objekt společnosti Hotel Podhoran zaplatí 16,9 milionu korun. Od transakce, již podpořilo 16 z 21 zastupitelů, si slibuje vyřešení problémů s nepřizpůsobivými obyvateli, které Bystřici sužují několik let.

"Velmi si stěžovali ve školách, velmi si stěžovali obchodníci. Předpokládám, že tihle lidé, kteří se denně potkávali s problémy, budou v rámci svého podnikání klidnější a spokojenější a bude to pro ně i jakási výzva k tomu, aby třeba podnikání rozšířili a mohli nabídnout nějaké další služby občanům města," řekl ČTK starosta Zdeněk Pánek (nezávislý, zvolen za STAN).

Majitel Podhoranu hotel vedle radnice, postavený v 70. letech 20. století, nabídl městu poprvé v roce 2011 za 25 milionů korun, později požadavky snížil. Zastupitelé tehdy navrhli maximálně 13 milionů, což majitel odmítl a do Podhoranu nastěhoval sociálně slabé. Ve městě poté přibylo krádeží i přestupků proti veřejnému pořádku. Následně se objevila petice, která požadovala, aby město hotel koupilo. Podpořili to i obyvatelé hlasující v anketě.

Zastupitelé před dneškem dosud naposledy hlasovali o koupi hotelu v srpnu 2014. Tehdy odmítli nabídku majitele na 19,5 milionu korun a odhlasovali, že město za hotel nedá více než 15 milionů korun. Ani tuto cenu ale majitel neakceptoval. Letos v únoru ale Bystřici nabídl koupi objektu za zmíněných 16,9 milionu korun, se kterou dnes zastupitelé souhlasili.

"Máme jednoznačnou šanci vyčistit naše město a nastartovat Bystřici krásnější," řekl Pavel Koláček (nezávislý, zvolen za STAN). Podle Petra Symerského ze stejné kandidátky nebylo rozhodování jen o penězích. Nákup hotelu totiž má ve městě i odpůrce, kteří tvrdí, že budova má nižší cenu. Podle aktuálního znaleckého posudku se její cena pohybuje mezi 14,9 až 18,2 milionu korun.

Proti nákupu hlasoval jako jeden ze tří zastupitelů (dva se zdrželi) Petr Loupanec z Koalice pro Bystřici. "Je to hodně. Jde i o to, kolik do toho nasypeme potom," řekl ČTK Loupanec. Zastupitelé kvůli nákupu Podhoranu zrušili na letošek chystanou opravu náměstí. Další peníze si vyžádá rekonstrukce hotelu. O jeho využití zatím není jasno, projekt se bude připravovat. Město by do Podhoranu mohlo přestěhovat odbory sídlící jinde, v přízemí nechat restauraci a část provozovat jako ubytovnu.

Jednatel společnosti Hotel Podhoran Radovan Křemeček tvrdil, že v hotelu s 96 lůžky možná vybuduje komunitní centrum pro sociálně slabé, kde by ubytovací kapacity ve volných prostorech doplnilo školicí středisko či školka. Chtěl na to čerpat evropské dotace. Nic z toho nerealizoval. Hotel býval plně obsazen většinou lidmi s trvalým bydlištěm mimo Bystřici, mezi nimi nechybějí děti. V hotelu nyní žije asi 60 lidí, vystěhovat by se měli do konce dubna.

(čtk)