ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Buštěhrad chce vlastnit celý zámek, část patří kraji

02.03.2017

Buštěhrad (Kladensko) 2. března - Buštěhrad chce vlastnit i krajskou část zámku. Část patří městu, sídlí v něm městský úřad, druhá část patřící hejtmanství a je před rekonstrukcí. Zastupitelé Buštěhradu na středečním jednání schválili podání žádosti na Středočeský kraj o navrácení zámku s parkem do vlastnictví města. Radnice o tom informovala na webových stránkách města www.mestobustehrad.cz.

Podle vedení města by soužití s dalším majitelem zámku mohlo přinášet v budoucnu problémy. "Přestože shánění vhodného partnera či financí na obnovu jistě nebude snadné, dali jsme přednost tomu o zámku si rozhodovat sami před prodejem ukrajinskému investorovi, který chtěl v zámku vybudovat hotel," uvádí oficiální vyjádření radnice.

Město loni investovalo mimo jiné do opravy fasády severní části zámku, na opravu čekají i další prostory ve střední části budovy. V přízemí městské části zámku má po úpravách začít fungovat infocentrum.

Rekonstrukci zchátralé části buštěhradského zámku prosazoval bývalý středočeský hejtman David Rath (tehdy ČSSD), který byl nepravomocně odsouzen kvůli manipulaci se zakázkami, včetně té na opravu Buštěhradu. Loni pražský vrchní soud rozsudek zrušil.

Minulé vedení kraje chtělo na opravu zámku využít evropské dotace, ale kvůli změně dotační politiky to podle bývalého hejtmana Miloše Petery (ČSSD) nebylo možné. Cena oprav se odhaduje na 100 milionů korun.

Letos více než třítisícové město Buštěhrad hospodaří zhruba se čtyřicetimilionovým rozpočtem.

(čtk)

REPORTÁŽ O ZÁMKU BUŠTĚHRAD NEJDETE ZDE: