ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Králův Dvůr chystá obnovu fresek v zámeckém sklepení

02.03.2017

Králův Dvůr (Berounsko) 2. března - Králův Dvůr na Berounsku chystá obnovu vzácných fresek v zámeckém sklepení. Náklady na restaurátorské práce budou kolem 1,5 milionu korun, třetinu by mohla pokrýt dotace od kraje. S obnovou fresek chce město začít v letošním roce, řekl ČTK starosta Petr Vychodil (ODS).

"Je to jeden z dotačních titulů, které bude kraj pravděpodobně vypisovat na kulturu a obnovu památek. Maximální částka je 500.000 korun, my bychom chtěli jednu místnost zachránit zhruba za 1,5 milionu korun. Takže milionovou částku bychom zaplatili ze svého," uvedl starosta.

Zda a jak budou práce postupovat v dalších částech zámku, je zatím otázkou. Podle Vychodila je současný systém dotací pro město nevýhodně nastaven, protože z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) jsou podporovány rekonstrukce národních kulturních památek, nikoliv jen kulturních, jako je například královodvorský zámek. "Myslím si, že to je trošku nespravedlivé, těch kulturních památek je opravdu hodně. Snad se to časem změní," dodal Vychodil.

Radnice zatím do rekonstrukce zámeckého areálu investovala přes 15 milionů, většinu peněz získala z dotací. Na kompletní dokončení oprav celého zámku by bylo zapotřebí asi 50 milionů korun.

Památka byla až do roku 1945 v majetku Fürstenbergů a postupně chátrala. Po válce se do zámku nastěhovala rolnická škola, kterou v roce 1971 vystřídal podnik bytového hospodářství a sklady zeleniny. Později tam sídlil podnik výpočetní techniky.

Město zámek vlastní od roku 2011, kdy ho koupilo od místního podnikatele za 13,5 milionu korun. Nyní v něm je knihovna a miniškolka, prostory zámku využívají i senioři a romské sdružení.

(čtk)