ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V pivovaru v Kamenici n. L. se po 70 letech opět vaří pivo

01.03.2017

Kamenice nad Lipou (Pelhřimovsko) 1. března - V bývalém pivovaru v Kamenici nad Lipou se po přestávce trvající 70 let opět vaří pivo. Společnost, která rozlehlou budovu v sousedství zámecké zahrady od loňska opravuje, dnes uvedla do provozu první malou varnu. Dělníci už také připravují místo pro druhý velký pivovar, v němž by měl sládek začít vařit pivo začátkem září. ČTK to řekl Milan Houška, jednatel společnosti Pivovar Kamenice.

Otevření areálu je naplánováno na letošní 28. říjen. "Protože na podzim 1947 byl pivovar zavřen," řekl Houška. Budově někdejšího panského pivovaru, která naposled sloužila jako sklady, vracejí podnikatelé podobu, již získala poslední velkou přestavbou v roce 1861. Nové pivo také ponese tradiční označení Kamenické.

Sládek Robert Franěk dnes po poledni založil první várku v malém pivovaru, který bude mít roční výstav do 1000 hektolitrů piva. Vznikl úpravou někdejší pivovarské lednice. První uvařené pivo bude dvanáctistupňový světlý ležák. Na první ochutnávku pro veřejnost, která se uskuteční 15. dubna při velikonočních trzích na zámku, bude připraveno i desetistupňové pivo a polotmavá třináctka.

Velký pivovar by měl mít nejdříve výstav 12.000 hektolitrů, který by měl výhledově stoupnout až na 25.000 hektolitrů. Společnost má ale ještě větší plány. V pivovaru vznikne také pivnice s restaurací a muzeum pivovarnictví na Kamenicku. "Chtěli bychom tu mít i pivní lázně, welness a do budoucna ubytování," přiblížil Houška. Celý projekt s náklady kolem 100 milionů korun by měl být hotov do tří let.

Houška dřív podnikal v jiném oboru, ale firmu prodal a obnovu kamenického pivovaru uskutečňuje za utržené peníze. Vedl ho k tomu zájem o chátrající areál, stejně jako zájem o vaření piva. "Než stavět někde na zelené louce v průmyslové zóně průmyslový pivovar, tak jsme říkali, že obnovíme tohle," uvedl.

Po ukončení výroby piva měla v pivovaru sklady Jednota. Dělníci, kteří na obnovení areálu s mohutnými klenutými sklepy pracují od loňského října, museli nejdříve odstranit mnoho nešetrných zásahů z 50. a 60. let minulého století. Opravují také zámecký komín. Do konce měsíce na něj vrátí hnízdo, aby tam mohli opět hnízdit čápi. Hrubé stavební práce by měly být provedeny během letoška.

(čtk)