ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zdena Mašínová by mohla od státu získat zpět statek v Lošanech

01.03.2017

Kolín 1. března - Zdena Mašínová by mohla získat od státu zpět rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Okresní soud v Kolíně dnes potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku. Mašínová teď může požádat o dědické řízení, ve kterém by od státu její rodina získala statek i se všemi pozemky.

"Mám velkou radost, cítím se moc dobře. Jsem ráda, že v České republice ještě existuje spravedlnost," řekla u soudu Mašínová.

Obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání, podle zástupce Státního pozemkového úřadu se bude celým případem ještě zabývat vláda. "Státní pozemkový úřad hodlá požádat ministra zemědělství, aby předložil celou věc k rozhodnutí vládě, protože vláda samozřejmě může rozhodnout jakkoliv, může rozhodnout o jakékoli z variant, které tady paní Mašínová požadovala, ať už darování, převod za korunu, rekonstrukci nebo cokoliv jiného. Může-li mít stát v rámci své péče rodný dům Jana Kubiše, nepochybně by se mohl starat a zrekonstruovat i rodný dům generála Mašína," řekl po skončení jednání právní zástupce Státního pozemkového úřadu Adam Rakovský.

Proti jeho tvrzení se postavil právní zástupce Mašínové Milan Janoušek. "Nepravomocně to není ani Státního pozemkového úřadu, ani vlády ani kohokoliv jiného. Nepravomocně je to fakticky generála Mašína," řekl. Podle něj se tak stát již nemá celou věcí zabývat. Janoušek ovšem podotkl, že vzhledem k prohlášení právního zástupce SPÚ je pravděpodobné, že se stát proti rozsudku odvolá.

Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti - Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová tvrdí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on.

Při únorovém jednání kolínského soudu nabídl stát Mašínové mimosoudní vyrovnání. SPÚ jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun, nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu. Mašínová nabídku na místě odmítla.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech vytvořit důstojný památník svého otce. Nemovitost v současné době chátrá.

(čtk)