ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Plzeňském kraji bylo loni dokončeno 1561 bytů

01.03.2017

Plzeň 1. března - V Plzeňském kraji bylo loni dokončeno 1561 bytů, meziročně o 29,2 procenta více. Jde o nejvyšší meziroční nárůst mezi 14 kraji ČR. Počet bytů byl pátý nejvyšší v ČR a činil 5,7 procenta z loni dokončených bytů v celé zemi. Více než 58 procent jich vzniklo v rodinných domech. Nejvyšší meziroční nárůst, téměř o 50 procent, měla Plzeň. Informace dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který loni registroval v regionu výrazné oživení bytové výstavby.

Kromě okresu Plzeň-jih, kde počet dokončených bytů meziročně poklesl o 11,9 procenta, zaznamenalo dalších šest okresů kraje růst. "Z dlouhodobého vývoje dokončených bytů bylo i zde patrné oživení po období klesající výstavby způsobené ekonomickou krizí po roce 2008," uvedl ČSÚ. Nárůst počtu dokončených bytů byl v devíti ze 14 krajů.

Zahájená výstavba dominuje v okrese Plzeň-město, kde meziročně vzrostla o 91,8 procenta. Celkem se loni v Plzeňském kraji začalo stavět 2170 bytů, což je pátá nejvyšší hodnota v ČR a osm procent všech zahájených bytů v zemi. Meziročně je to zvýšení o 40,2 procenta, což je třetí nejvyšší růst v ČR po Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Na něm se nejvíce podílela zahájená bytová výstavba v Plzni, kde se rozbíhají developerské projekty bytových domů v bývalých kasárnách Světovar, v univerzitním areálu na Borech, na Valše a u Kalikovského mlýna v centru.

Nárůst počtu zahájených bytů byl zřejmý ve většině oblastí ČR. Výrazný propad byl v Praze, kde počet zahájených bytů klesl téměř na polovinu. Nejvyšší hodnota počtu zahájených bytů byla ve Středočeském kraji.

V Plzeňském kraji šlo ze 44 procent o zahájené byty v rodinných domech. V roce 2016 začala výstavba 832 bytů v bytových domech, uvedl ČSÚ. V obvodu Plzeň-město byla zahájena výstavba 77,4 procenta celkového počtu bytů v bytových domech v kraji. Naopak rodinných domů se v Plzni začalo stavět pouze necelých 23 procent, a to hlavně v obcích a městských obvodech mimo centrum.

Výstavba rodinných domů dominovala v okrese Plzeň-sever, kde loni zahájili budování 258 bytů tohoto typu, což byl největší počet v kraji. Ze srovnání mezi okresy je zřejmé, že nejméně se začalo stavět na Klatovsku (112 bytů) a na Rokycansku (117 bytů), kde dokonce nebyla zahájený žádný nový bytový dům, uvedli statistici.

(čtk)