ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kolínský soud dnes rozhodne o osudu statku rodiny Mašínových

01.03.2017

Kolín 1. března - Kolínský soud by měl dnes vynést rozsudek ve sporu mezi Českou republikou a Zdenou Mašínovou o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Soudkyně Eva Winklerová musí rozhodnout, kdo byl v době úmrtí Josefa Mašína, protinacistického odbojáře, majitelem statku.

Mašínová zpochybňuje smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti - Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová tvrdí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on.

Pokud soud návrhu vyhoví a smlouva bude prohlášena za neplatnou, může Mašínová v dědickém řízení získat všechen majetek zpět. Pokud soud ale rozhodne, že je smlouva platná, Mašínová nebude moci o zahájení dědického řízení požádat a spor bude zřejmě pokračovat.

U posledního jednání kolínského soudu stát zastoupený Státním pozemkovým úřadem (SPÚ) Mašínové navrhl dvě možnosti mimosoudního vyrovnání. Mašínová nabídku odmítla. Právní zástupce SPÚ jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího současného spoluvlastnického podílu. Stát si chce ponechat pozemky, na nichž jsou například silnice nebo čerpací stanice Čepro.

(čtk)