ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Uherský Brod chce přestavět městský dům na sociální bydlení

28.02.2017

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 28. února - Uherský Brod připravuje rekonstrukci městského domu číslo popisné 1066 na sociální bydlení. Objekt nyní slouží jako dům s pečovatelskou službou, po opravě by v něm kromě sociálních bytů měly najít zázemí i služby rodiny s dětmi. Rekonstrukce přijde na 17,5 milionu korun, řekl dnes novinářům místostarosta Petr Vrána (Nezávislí za rozvoj města).

"Sociální bydlení je určeno lidem v tíživé situaci, například při přechodu dítěte z dětského domova, návratu člověka z vězení, který se potřebuje začlenit, nebo to může být pro člověka bez domova, který chce opět začít normálně žít. Podmínkou bude úzká spolupráce s pracovníkem sociálních služeb," popsal Vrána. V prvním a druhém poschodí budovy podle něj bude zrekonstruováno osm bytů. Smlouvy s nájemníky budou na dobu určitou.

V přízemí budou upraveny prostory pro služby pro rodiny s dětmi, které už v Uherském Brodě fungují, ale nemají vyhovující prostory. V budově budou mít kanceláře, ale i ambulanci nebo kuchyňku, kde budou pracovníci například učit klienty hospodařit. Radnice se na opravu objektu podle Vrány chce ucházet o dotace z evropských fondů, mohly by dosáhnout až 90 procent uznatelných nákladů. Zbytek zaplatí město. Práce by měly začít příští rok.

V budově staré kolem sta let bývali dříve lékaři, nyní je v ní asi 15 malometrážních bytů pro seniory. Podle Vrány je dům ve špatném stavu, rekonstrukci potřebuje eletroinstalace, odpady i kotelna. Nájemníci budou postupně přestěhováni do dvou objektů s pečovatelskou službou na sídlišti Pod Vinohrady. Radnici podle Vrány zmíněných 15 bytů chybět nebude, v domech s pečovatelskou službou má nyní celkem přes 150 lůžek.

(čtk)