ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Novela stavebního zákona přinese zlepšení jen podle třetiny firem

27.02.2017

Praha 27. února - Pouze třetina ředitelů tuzemských stavebních firem věří, že novela stavebního zákona povede ke zjednodušení výstavby a sníží současnou byrokracii. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci se skupinou Saint Gobain, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Na konci loňského roku v něm odpovídala zhruba stovka ředitelů.

"Výchozím problémem je to, že nikdo z odpovědných se u nás zatím koncepčně nevěnoval otázce, proč je v Česku povolování staveb dvakrát až třikrát delší, než je tomu u našich sousedů. Například příprava bytového developerského projektu trvá v průměru sedm a více let. V takových metropolích jako Berlín nebo Vídeň se loni povolilo postavit zhruba osmkrát, respektive šestkrát více nových bytů než v Praze," uvedl předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural.

Aktuální průměrná doba přípravy pozemních staveb, jako jsou byty, domy, kanceláře nebo haly, podle ředitelů velkých stavebních firem s minimálním ročním obratem 200 milionů korun trvá 3,6 roku a stavby dopravní infrastruktury dokonce 7,5 roku. Za ideální dobu pro přípravu staveb přitom tyto firmy považují 1,4, respektive 3,6 roku.

Hlavní brzdou rozvoje stavebnictví je podle ředitelů nekvalitní a komplikovaná legislativa. Na stupnici od nuly do deseti, kde desítka znamená největší problém, tomuto faktoru přiřadili průměrnou známku 7,9. V těsném závěsu jsou dlouhé lhůty pro přípravu staveb (7,5). Významně se projevují také nedostatek veřejných zakázek (6,4) a nedostatek pracovníků (6,2).

"Řada investorů zneužívá nepříznivé situace v oboru, požaduje potupné, případně až nereálné podmínky. Například šibeniční termíny realizace staveb, které ani neumožňují dodržet technologická pravidla. Své povinnosti a náklady pak přenáší na stavební dodavatele. Pokud ceny stavebních prací nebudou reálné, nevidím možnost ke zlepšení situace," doplnil generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

Vládní novelu stavebního zákona, která má především umožnit sloučení územního a stavebního řízení i řízení o posuzování vlivu staveb na životní prostředí, by měla v úterý s mnoha pozměňovacími návrhy ve druhém čtení projednat Sněmovna. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) jako předkladatelka novely již dříve uvedla, že pokud by novela měla projít s mnoha změnami, požádá vládu, aby ji z jednání stáhla.

(čtk)