ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice se poněkolikáté pokusí prodat centrum Ideon

24.02.2017

Pardubice 24. února - Prodej společenského a výstavního centra Ideon za 20 milionů korun Pardubice projednají v březnu. Na čtvrtečním zasedání zastupitelstva návrh neuspěl o jeden hlas. Společnost PVV usiluje o koupi objektu několik let. ČTK to dnes řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

"Buď se to povede v březnu, nebo jdu od toho, nebudu tam (na zastupitelstvo) pořád chodit jako obchodník," řekla Dvořáčková.

Pro návrh hlasovalo 19 zastupitelů, tři se omluvili z jednání, proto kupní smlouva nezískala potřebnou podporu 20 hlasů, dodala náměstkyně.

Pokud město centrum prodá, dostane zpět pozemky o výměře více než 12.000 metrů čtverečních, které jej obklopují a dosud je užívá nájemník. Firma má na dům předkupní právo. Nájemní smlouva je neobvykle platná až do roku 2093. Radnice chtěla smlouvu opakovaně vypovědět, což se jí ani po soudních přích nepovedlo.

Podle Dvořáčkové se vyplatí Ideon prodat, protože město dává víc do investičních oprav, než získává na nájemném. V minulosti ale například firma PVV opravila za dva miliony korun fasádu, což přesahuje běžné opravy, které má ve smlouvě. Má tedy nárok odečítat si částku z nájmu, řekla náměstkyně.

Majitel chce postupně objekt postavený v roce 1963, který původně sloužil jako plavecký bazén, přestavět na hotel a kongresové centrum. Součástí kupní smlouvy má být předkupní právo pro město do roku 2027. Nový majitel musí zároveň zachovat objekt jako výstavní a společenské centrum do roku 2047 a tuto povinnost zapsat do katastru nemovitostí.

(čtk)