ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Benešov se soudí kvůli prodeji školy, obává se vzniku ubytovny

24.02.2017

Benešov 24. února - Benešov se soudí se Svazem českých a moravských spotřebních družstev kvůli prodeji bývalé učňovské školy v Husově ulici. Město se podle starosty Petra Hostka (ČSSD) se svazem předběžně dohodlo na tom, že mu budovu odprodá, nakonec ji ale získal jiný zájemce. Radnice chtěla v někdejší škole vybudovat klubovny pro dům dětí a mládeže a prostory pro mezigenerační setkávání. Nyní má obavy, že ve městě vznikne další ubytovna, řekl dnes Hostek novinářům.

Starosta tvrdí, že svaz porušil ústní dohodu, která měla formu předkupní smlouvy. Místopředseda svazu Ladislav Kravák to už dříve odmítl. Hlavní líčení mělo začít v úterý, bylo ale zatím odročeno na neurčito kvůli přizvání dalších svědků.

"My jsme přesvědčeni o tom, že jednání měla charakter minimálně smluvního ujednání, byť by se mělo jednat o smlouvu o smlouvě budoucí. My jsme ta jednání brali jako závazná," řekl Hostek. Podle něj bylo město smluvním partnerem. "Domáháme se toho, aby soud řekl, zda to tak bylo, či nebylo. Na podporu toho, co říkáme, máme i e-mailovou korespondenci," uvedl.

Radnice se podle něj dohodla se svazem na ceně 11 milionů korun. Objevil se ale další zájemce, který údajně nabídl více, a z původní dohody s městem sešlo. Radnice přitom byla ochotna cenu navýšit ještě o pět až šest milionů korun, svaz ale podle Hostka s městem přestal komunikovat. "Nebudu to komentovat. Je to jejich věc. My máme vlastní majetek a s vlastním majetkem si samozřejmě nakládáme podle toho, jak my chceme," řekl ČTK již dříve Kravák.

Hostek upozornil na to, že nový vlastník v Benešově již provozuje ubytovny v Jiráskově a Tyršově ulici. Na chování jejich obyvatel si lidé často stěžují, stížnosti řeší městská policie, uvedl. Poukázal i na to, že budova v Husově ulici je podle kolaudačního rozhodnutí z roku 1928 školským zařízením, a tak by podle něj neměla být provozována jako ubytovna. Stavební úřad bude zjišťovat, co se kolem budovy děje, protože se objevily informace, že tam již začaly stavební úpravy, uzavřel starosta.

(čtk)