ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bystřice pod Hostýnem chce opravit bývalou konírnu

24.02.2017

Bystřice pod Hostýnem (Kroměřížsko) 24. února - Bystřice pod Hostýnem chce v letošním roce opravit bývalou konírnu svého zámku. Předpokládané náklady činí 5,9 milionu korun. Prostor nyní slouží jako sklad a pro pořádání kulturních akcí, ale jen v sezoně. Po opravě by bylo možné jej využívat celoročně, řekl ČTK starosta Zdeněk Pánek.

Projekt zahrnuje opravu tří historických místností v přízemí východního a jižního křídla zámku. Podle Pánka v nich bude opravena podlaha, obnoveny omítky a výmalba, repasována okna a dveře a upraveno odvětrávání. Stavbaři také objekt napojí na vodovod a kanalizaci, vybudují sociální zařízení a podlahové vytápění a opraví i elektroinstalaci.

Město chce na opravu konírny získat milionovou dotaci od ministerstva kultury. Pokud uspěje, bývalá konírna se bude rekonstruovat od července do října letošního roku. Radnice chce ve stejné době pokračovat i v obnově dřevěných prvků zámku. Za necelého půl milionu korun by se měly opravovat vstupní dveře do místností na chodbě severního křídla zámku.

Podle dochovaných písemností byl zámek postaven v první polovině 15. století pány z Tvorkova. Je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jiní svá sídla přestavovali, v Bystřici byly staré budovy ponechány a k nim se postupně přistavovaly nové, které lépe odpovídaly požadavkům na pohodlnější bydlení.

Posledními šlechtickými vlastníky byli Loudonové, potomci slavného rakouského generála. V době hospodářské krize ve 30. letech 20. století se poslední člen rodu Ernst Gideon Loudon dostal do těžkých finančních potíží a byl nucen zámek prodat. V letech 1935 až 1990 zde sídlila armáda. Radnice zámek získala v roce 1991 a od té doby ho opravuje.

Dokončeno je předzámčí a na zámku fasáda, střecha a výměna oken. V předzámčí sídlí městská policie, informační centrum a některé odbory radnice. V přízemí hlavní budovy zámku je expozice městského muzea, v prvním patře východního křídla je expozice historického ohýbaného nábytku. V zámecké kapli je expozice věnovaná napoleonským vojákům. Část zámku slouží i k pořádání krátkodobých výstav, koncertů a svateb.

(čtk)