ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kroměříž chystá demoliční výměr na domy v lokalitě Račín

22.02.2017

Kroměříž 22. února - Kroměříž připravuje demoliční výměr na domy v lokalitě Račín v části města Dolní zahrady. Žijí tam sociálně slabí obyvatelé, převážně Romové. Město chce v budoucnu na tomto místě stavět byty pro seniory a startovací byty pro mladé rodiny. Demolice bude rozdělena na etapy. Jako první budeme řešit demolici zhruba tří domů v Braunerově ulici, řekl dnes ČTK místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

Podle něj se domy, kde je nyní obydleno asi 15 bytů, budou uvolňovat postupně. Někteří lidé se přestěhují do bytů v jiných částech Kroměříže, chronické neplatiče nájemného čeká exekuční vystěhování. Podle Motyčky by první domy mohly být zdemolovány ještě letos. Na stavbu nových chce radnice získat dotaci. Termín zahájení výstavby se odvíjí právě od toho, zda město se svou žádostí uspěje.

Podle studie, kterou má radnice k dispozici, by stavba osmi bytů plánovaných pro první etapu přišla téměř na devět milionů korun. Státní dotace by mohla činit téměř pět milionů Kč. Podle Motyčky by na první etapu měly navázat další tři, v lokalitě by tak mohlo být postaveno přes 30 malometrážních bytů. Využijí je soběstační senioři i mladé rodiny, platili by regulované nájemné.

Stavba domků by také v lokalitě Račín vyřešila letité problémy mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů.

(čtk)