ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Povodí Moravy začne s opravou vodní nádrže Opatovice

21.02.2017

Vyškov 21. února - Povodí Moravy začne v březnu opravovat vodní nádrž Opatovice, která je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé dalších okolních obcí. Oprava vyjde na 78 milionů korun a potrvá dva roky. Kvůli stavebním pracím bude dočasně snížena hladina, v prvních šesti měsících o 11,4 metru, což bude během stavby nejvíc, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Přehrada je v provozu od roku 1972 a od té doby procházela jen drobnými provozními opravami. Cílem současné velké rekonstrukce je zachycení až desetitisícileté povodně a také snížení rizika poruchy konstrukce přehrady. "Úroveň hladiny bude závislá na aktuální fázi stavby. Maximální snížení bude trvat jen šest měsíců. V této první fázi se budou opravovat objekty v zátopě nádrže a práce na bezpečnostním přelivu," upřesnil Antonín Tůma, který je pověřený řízením podniku.

Bez obav mohou být lidé, kterým teče z kohoutků pitná voda z této nádrže, protože dodávky nebudou omezeny.

Stavební práce se postupně dotknou všech částí přehrady a součástí bude i modernizace zařízení pro technický a bezpečnostní dohled. Přehrada tak v budoucnu vyhoví aktuálním požadavkům a zvýší bezpečnost proti přelití koruny hráze.

Opatovická nádrž leží na říčce Malá Haná a vodní plocha zaujímá zhruba 70 hektarů. Objem zadržené vody je při normálním stavu deset milionů metrů krychlových, hráz je dlouhá 177 metrů.

(čtk)