ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava Biografu Český ráj začne v březnu

20.02.2017

Jičín 20. února - Rekonstrukce 90 let staré budovy Biografu Český ráj v Jičíně začne po 1. březnu. Oprava za 34,9 milionu korun bez DPH potrvá do léta roku 2018 a po dobu rekonstrukce bude promítání kina přesunuto do kulturního domu v nedalekých Valdicích. Stavba, kterou udělá firma Chládek a Tintěra Pardubice, bude hlavní investiční akcí sedmnáctitisícového města v letech 2017 a 2018. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

V kinosále valdického kulturního domu se promítalo naposledy před 25 lety. Po přestěhování promítací techniky z Jičína se tam první představení odehraje 1. dubna. "Poslední promítání v jičínském biografu bude 28. února. Vstupenky z posledního dne budou zároveň platit jako volná vstupenka do nově zrekonstruovaného kina," uvedl provozní kina Michal Miškovský.

Zatím stavbaři vedle kina vyhloubili čtyři průzkumné vrtané sondy pro zjištění přesné skladby podloží, na kterém kino stojí. "Vzorky zeminy byly převezeny do laboratoře k rozborům a vyhodnocení. Výsledky poté posoudí generální projektant a podle toho se začne s pracemi," uvedl Jan Strašík z investičního odboru města.

Biograf Český ráj navštěvuje ročně přes 30.000 lidí, což z něj dělá nejnavštěvovanější jednosálové kino v hradeckém kraji a 30. v Česku. Průměrně se ročně v kině odehraje 652 projekcí. Poslední významnou změnou v kině byla jeho digitalizace v roce 2011 za 3,4 milionu korun. Kompletní rekonstrukci radnice začala chystat v roce 2013.

Stavbaři by měli budovu přiblížit původní podobě z 20. let 20. století. Vzhled objektu totiž po druhé světové válce narušila řada necitlivých zásahů a přístaveb - například přístavby bývalých šaten, sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů budovy, vnitřní úpravy dřevěným obkladem a plechovými stropy.

Po rekonstrukci by se měla kapacita sálu zmenšit z 310 na 185 sedadel. Promítací kabina by se měla přesunout a prostor foyer by se měl rozšířit i do patra. Sál má být možné použít i pro koncerty, diashow, přednášky, případně malé divadlo. V projektu se počítá také s úpravou okolních veřejných prostor a s rozšířením parkoviště.

(čtk)