ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeňský kraj postaví záchranku v Manětíně

20.02.2017

Plzeň 20. února - Plzeňský kraj chce letos postavit nový objekt pro záchrannou službu v Manětíně na severním Plzeňsku. Současné stanoviště je v nevyhovujícím stavu, raději než nákladnou rekonstrukci hejtmanství postaví pro posádku bez lékaře nový objekt. V březnu by také mělo začít sloužit nové výjezdové místo záchranářů v Plzni - Doubravce. Odtud výjezdová skupina lépe obslouží okrajovou část města ve směru od dálničního přivaděče od Prahy, řekl dnes ČTK ředitel krajské záchranné služby Pavel Hrdlička.

O nabytí pozemků, které budou pro výstavbu základny v Manětíně třeba, dnes rozhodli krajští zastupitelé. Podle Hrdličky se teď bude vyhlašovat zakázka na postavení objektu zhruba za čtyři miliony korun. Kolaudace by měla být v září nebo v říjnu. V objektu bude garáž, sklad, zázemí a místnosti pro řidiče a střední zdravotnický personál. Nová základna by měla vzniknout v Manětíně vedle sídla dobrovolných hasičů.

Záchranná služba, kterou zřizuje Plzeňský kraj, má rok od roku více výjezdů. Loni jich bylo poprvé přes 60.000. Kvůli rostoucímu počtu výjezdů musí krajská záchranná služba zvyšovat počet výjezdových skupin, do nedávno postaveného sídla na Klatovské třídě se ale už podle Hrdličky nevejdou. Na území regionu je včetně sídla letecké záchranné služby 26 výjezdových míst, z toho jsou v Plzni zatím tři.

Už od března by mohlo přibýt nové výjezdové místo ve čtvrti Doubravka v ulici Ke svatému Jiří. Zatím tam budou záchranáři na zhruba tři až čtyři roky v nájmu u soukromníka, který nese náklady na rekonstrukci objektu. Mezitím by chtěl kraj postavit vlastní sídlo pro záchranku, a to vedle hasičské zbrojnice ve Hřbitovní ulici.

I na Doubravce bude sloužit jedna posádka řidiče se záchranářem bez lékaře. Z Doubravky vyjížděli záchranáři naposledy v roce 2001, poté tam bylo stanoviště zrušeno. V Plzni je kromě hlavního střediska záchranné služby na Klatovské třídě na Borech výjezdové místo na severním okraji v Lidické ulici a na opačném konci města na Slovanech v Koterovské ulici.

Výjezdy Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje:

rok počet výjezdů
2013 53.033
2014 55.529
2015 59.711
2016 60.171


(čtk)