ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Masarykův onkologický ústav opravil prostory bývalých sálů

20.02.2017

Brno 20. února - Brněnský Masarykův onkologický ústav dnes slavnostně otevřel zrekonstruované prostory bývalých operačních sálů v Masarykově pavilonu, investice si vyžádala 38,4 milionu Kč. Zázemí v nich mají centrum prevence a gastroenterologické oddělení. Na budově přibylo i třetí patro se vzduchotechnikou.

Operační sály ústav z pavilonu přestěhoval už na konci roku 2010, prostory další dva roky sloužily Regionálnímu centru aplikované molekulární onkologie. Poté ústav nechal první patro zakonzervovat, druhé až do začátku rekonstrukce v květnu 2016 sloužilo gastroenterologickému oddělení. Hotové prostory ústav převzal v polovině prosince.

"Centrum prevence v ústavu vzniklo v květnu 2006, šlo o jednu ambulanci se zázemím. Ovšem vzhledem k zájmu veřejnosti jsme ho už po roce činnosti rozšířili o druhou ambulanci," uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Doplnila, že ústav v posledních letech zaznamenává větší zájem o preventivní vyšetření z řad mladých lidí, především mužů do 35 let. Loni se preventivních prohlídek zúčastnilo přes 2300 lidí, jejichž průměrný věk byl 49 let.

Gastroenterologické oddělení se specializuje na endoskopickou diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění zažívacího systému. Ve screeningovém programu zhoubných nádorů ročně vyšetří asi 380 lidí.

Na investici se 27 miliony podílel stát, zbylá část byly vlastní zdroje ústavu.

Ročně je v ústavu hospitalizováno téměř 10.000 pacientů a v ambulancích ošetří až 200.000 lidí. Nejčastější diagnózami jsou rakovina prsu, tlustého střeva nebo kůže. Dlouhodobě ústav patří k nejlépe hodnoceným zdravotnickým zařízením v Česku jak z hlediska odborníků, tak pacientů. Založen byl v roce 1935.

(čtk)