ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Lampovnu v hornickém skanzenu čeká celková oprava

18.02.2017

Vinařice (Kladensko) 18. února - Budovu Lampovna v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna čeká celková oprava. Vznikne tam expozice hutnictví a geologie kladenského regionu. V červnu má být hotový projekt. ČTK to sdělil mluvčí středočeského hejtmanství Pavel Lochař.

Minulý rok byly odkryty a podepřeny stropní konstrukce objektu napadené dřevomorkou. Letos v lednu začaly práce na projektové dokumentaci. "Teprve z ní vyplyne, jaké konkrétní práce budou muset proběhnout a kolik bude rekonstrukce stát. Od ceny a finančních možností Středočeského kraje se pak budou odvíjet termíny realizace," uvedl Lochař. Náklady budou minimálně v řádu milionů korun.

Objekt je v havarijním stavu, dřevěné konstrukce napadla dřevomorka, konstrukce střechy je poškozená, chybí inženýrské sítě (vytápění, voda, kanalizace, elektřina). Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem také kraj řeší míru návratu k původním podobě budovy, například okna a dveřní otvory byly během let změněny.

Skanzen Mayrau začal fungovat v devadesátých letech. Je pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, které zřizuje Středočeský kraj. Bývalý důl připomíná historii těžby černého uhlí na Kladensku. Lampovnu mohli vidět například diváci první řady seriálu První republika.

(čtk)