ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Začíná oprava památkově chráněného mostu v Rabštejně

17.02.2017

Rabštejn na Střelou (Plzeňsko) 17. února - Plzeňský kraj zahajuje kompletní opravu gotického mostu v Rabštejně nad Střelou na severu Plzeňska. Památkově chráněný most, postavený před téměř 700 lety, patří k nejstarším dochovaným kamenným mostům v Česku. Stavba za 12 milionů korun, kterou financuje výhradně kraj, má být hotova za osm měsíců. ČTK to dnes řekl ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS) Pavel Panuška.

"Začneme okamžitě, jakmile to počasí dovolí. Vše je vyřízené, včetně památkářů," uvedl. Dodavatelem je firma SMP CZ, která opravovala třeba Karlův most v Praze. Správa silnic v lednu předala staveniště a podle projektu má stavba, tedy hlavně oprava konstrukce, výměna izolace a odvodnění, začít v únoru a skončit v listopadu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejstarších památek na severním Plzeňsku, byla podle ředitele SÚS příprava opravy náročnější než obvyklé rekonstrukce mostů. "I monitoring opravy bude lepší, protože každý kámen se musí označit a uložit," uvedl.

Technickou památku na krajské silnici druhé třídy od Žihle do Manětína nebo Žlutic poškodila hlavně těžká nákladní doprava. "Zatéká tam, římsy jsou špatné," uvedl ředitel. Při opravě bude most většinou průjezdný, ale na několik týdnů se zavře i pro chodce.

Rabštejnský gotický most byl postaven v letech 1335 až 1340. Patří tak k nejstarším mostům v Česku. Nejdéle je v republice v provozu kamenné přemostění v jihočeském Písku.

Most vznikl jako součást zemské stezky z Chebu do Prahy přes Loket, Žlutice a Rakovník. Je z hrubozrnného pískovce. Dolní část je z hladce opracovaných kvádrů, horní z neopracovaného lomového kamene a z části byla použita břidlice z okolních lomů. Most je dlouhý 55 metrů a široký 4,3 metru.

Most je známý i z filmů a klipů. Režisér Jiří Strach tam natáčel vánoční pohádku Svatojánský věneček a kulisy most tvoří i v klipu Personal Jesus také kapela Depeche Mode. V Rabštejně v minulých letech vznikly také filmy Tomáše Vorla Cesta z města a Cesta do lesa.

Městečko se zhruba 30 trvalými obyvateli a 75 domy, většinou rekreačními objekty, se podle svého webu pyšní první písemnou zmínkou z roku 1269 a městským právem z roku 1337. Jsou v něm ještě loretánská kaple, části hradeb, měšťanské domy, kostel, klášter, nepřístupný zámek, židovský hřbitov a dvě zříceniny hradů.

(čtk)