ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bělá na Radbuzou připravuje přestavbu bývalé pohraniční roty

17.02.2017

Bělá nad Radbuzou (Domažlicko) 17. února - Bělá nad Radbuzou s 1800 obyvateli připravuje s českým investorem přestavbu budovy bývalé pohraniční roty v Železné na sociální zařízení pro starší občany s více než stovkou lůžek. Město nyní dojednává s církví a se státem převody pozemků okolo roty i pod ní. ČTK to dnes řekl starosta Libor Picka. Jde o investici za desítky milionů korun, která by přinesla příhraničnímu městu desítky pracovních míst.

"Rotu pořád udržujeme ve slušném stavu. Trvale ji hlídáme. Teď jednáme s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a s církví o koupi pozemků. Ty nám tenkrát ministerstvo nemohlo převést nebo prodat, protože tam byla církevní restituce," uvedl starosta.

Podle něj jsou církev i ÚZSVM velmi vstřícné. Město nabídlo církvi cenu, která je pro ni zajímavá a zřejmě kývne. ÚZSVM se musí držet vyhlášek, které považuje Picka v tomto případě za "nesmyslné". Obě instituce podle něj chápou potřebu takového zařízení v odlehlém regionu.

Zájem českého investora trvá. Město se chce na investici spolupodílet a nevylučuje, že půjde do projektu samo. "Ale s pozemky je to komplikované," řekl Picka. Ceny jsou podle znalců z Prahy vysoké, protože podle starosty vidí, že jsou pár kilometrů od hranice. Jednání s církví a ÚZSVM město podle Picky zvládne do poloviny roku. "Až se dozvíme ceny, tak budeme řešit co dál. Teď se připravují odhady," dodal.

Město zatím objekt nijak nevyužívalo. Na domov pro seniory má po dořešení situace kolem pozemků šanci získat dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud půjde do projektu s firmou, založí investorskou společnost s ručením omezeným. "Něco jako PPP projekt," uvedl Picka. PPP je způsob spolupráce veřejného a soukromého sektoru.

Česká firma plánuje na budově přistavět patro a zřídit 120 až 150 lůžek. Objekt je nevyužitý od roku 2008, od vstupu ČR do schengenského prostoru. Město, které o jeho převod usilovalo neúspěšně několik let, nakonec rotu před šesti lety koupilo od ministerstva vnitra za dva miliony Kč. Projekt sociálního zařízení má souhlas rady kraje a ministerstva financí. Bělá v objektu chtěla původně turistickou ubytovnu, ale v době, kdy rotu získala, už na její úpravu nesehnala evropské dotace.

(čtk)