ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O byty pro seniory je v Sokolově zájem, mají přibýt další

16.02.2017

Sokolov 16. února - Město Sokolov chce vyjít vstříc seniorům, kteří mají zájem o pronájem městských nízkonákladových bytů. Z 330 bytů, které má Sokolov pro seniory k dispozici, je aktuálně volných jen 20 garsoniér. Velký zájem je především o byty 1+1, kterých se ale nedostává a čekací lhůty se tak prodlužují. Město chce proto získat dotaci na rekonstrukci částečně nevyužitých prostor v Poláčkově ulici, kde nyní sídlí chráněné dílny Zdraposo. ČTK to dnes řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).

"Tím, že máme nedostatek bytů 1+1 pro tuto cílovou skupinu, tak jsme se rozhodli, že budeme zčásti rekonstruovat objekt chráněných dílen, který je dlouhodobě nevyužit plně. Takže v jedné části zůstanou chráněné dílny, z druhé části vznikne 22 malometrážních bytů 1+1. Velikost je do 45 metrů čtverečních," řekla Oulehlová.

Byty budou zcela bezbariérové, s vlastním balkónem nebo i předzahrádkou. Zatímco současné nízkonákladové byty pro seniory se přidělují přednostně seniorům nad 65 let, byty v Poláčkově ulici budou určeny lidem už od 60 let. Sokolov bude na jejich výstavbu žádat o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj, celkové náklady jsou kolem 20 milionů korun. Aktuálně se na stavbu zpracovává projektová dokumentace.

Připravit k využití chce město také další nevyužívané části chráněných dílen. "V části, kde dřív bylo fitness, bychom rádi zřídili nějakou provozovnu. Nejraději bychom pekárnu, aby se tato část města oživila, aby si tam lidé mohli koupit čerstvé pečivo. A nejlépe aby bylo možné si tam dát i nějaké občerstvení," doplnila Oulehlová.

V běžných městských nájemních bytech je nájemné 50 korun za metr čtvereční u bytu před rekonstrukcí a 65 korun u zrekonstruovaného. Nájem v bytech pro seniory je 33 korun za metr čtvereční. Seniorům se tak díky přestěhování většinou náklady za bydlení výrazně sníží.

(čtk)