ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Accolade chce postavit v Plzni-Liticích průmyslový park

15.02.2017

Plzeň 15. února - Tři nájemní haly o celkové ploše 56.000 metrů čtverečních plánuje vybudovat v okrajové plzeňské čtvrti Litice ve směru na Klatovy česká skupina Accolade. Stavby podél přivaděče k dálnici D5 budou přizpůsobené na míru firmám ze strojírenství, elektrotechniky, elektroniky, e-komerce, které už v Plzni působí a hledají prostory, kam by mohly rozšířit podnikání. V novém průmyslovém parku má najít práci téměř 700 lidí. ČTK to řekli výkonný ředitel Accolade Milan Kratina a náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Území v Liticích je podle něj jednou z mála rozvojových lokalit, kam se mohou firmy působící v Plzni rozrůst, průmyslová zóna Borská pole je plná. Starý i nový územní plán města počítají s litickou lokalitou od roku 2006. Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) územní plán projednali také zastupitelé Litic, jejichž radní s radou města Plzně územní studii schválili.

Někteří obyvatelé Litic naopak tvrdí, že magistrát během více než rok trvající přípravy zastupitelstvo ani veřejnost neinformoval. Litický zastupitel Pavel Bosák (SNK pro Litice) uvedl, že se mezi lidmi zvedla "mohutná vlna odporu". Zastupitelé Litic projekt odmítli a vyzvali orgány města, aby zastavily jeho přípravu. Sbírají podpisy pod otevřený dopis. Obvod se obává hlavně kamionů, problémů s agenturními pracovníky, chce také zmenšit haly. Námitky uplatní v zahájeném územním řízení. Investor představí záměr při veřejném zasedání zastupitelstva obvodu.

"V EIA (posudku vlivu stavby na životní prostředí, je schválený od léta, Litice se k němu nevyjádřily) se počítá se 670 zaměstnanci, přičemž se předpokládá, že se do zóny přesunou pracovní místa z jiné části Plzně," uvedl Šindelář. Kamiony nebudou projíždět lidem pod okny, vjezd a výjezd do zóny povede přes novou okružní křižovatku. "Výstavba hal se nedotkne současné zástavby, naopak část pozemku firma využije k vybudování rezidenční části určené pro bydlení," řekl Šindelář.

Podle Kratiny může být konečná velikost objektů menší, ale ne větší. "Jde o budovy pro moderní podnikání, pro lehkou výrobu a e-komerci. Průmyslový areál bude od rezidenční části oddělovat územní val," uvedl. Kamionová doprava podle něj povede pouze po čtyřproudé silnici I/27 a dále přes kruhový objezd rovnou do areálu a nebude projíždět Liticemi. Povolení ke stavbě by mohl mít investor v polovině letošního roku. Už předloni investoval zhruba stejnou sumu do nájemních hal v nedaleké zóně Panattoni Park Stříbro, kterou chce za další miliardu rozšířit.

(čtk)