ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice patrně odpustí TJ Sokol část dluhu za opravu sokolovny

15.02.2017

Pardubice 15. února - Pardubice nejspíš odpustí TJ Sokol větší část dluhu za opravu sokolovny. Jednota si od nich půjčila 40 milionů korun, 30 milionů korun nejspíš nebude muset městu splatit. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jiří Rozinek (ČSSD).

"Je to projekt pro město potřebný. Sokolové zrekonstruovali objekt, který je využíván stovkami a stovkami dětí a mládeží z celých Pardubic," řekl Rozinek.

Návrh by zastupitelé měli projednat ještě v letošním roce, musí mezi nimi panovat shoda, dodal Rozinek. Sokolové si od města postupně půjčili 40 milionů korun. Peníze šly na projektovou dokumentaci i na doplacení faktur, protože opravy se kvůli špatnému stavu stavby prodražily.

Tělocvičná jednota již městu zaplatila 1,2 milionu korun. Prodala pozemek na Dukle a získala i peníze za mimosoudní vyrovnání s prvním dodavatelem stavby, který nakonec od zakázky odstoupil.

Město bude chtít od jednoty zaplatit 8,8 milionu korun, z celkových deseti milionů korun, které sokolům půjčilo v závěru stavby. Pospíchat na splacení sumy podle Rozinka nebude. "Splátky zahrneme do delšího časového období," uvedl Rozinek.

Sokolové dokončili stavbu své tělocvičny v roce 1921. Na místě letního cvičiště vznikla budova na půdorysu písmene H ve stylu moderny s klasicistními prvky. Stavebních úprav se budova dočkala již ve 20. a 30. letech a poté v 50. letech minulého století. Kompletní rekonstrukce v novém miléniu trvala dva roky a skončila v roce 2015.

Původní projekty odhadovaly náklady na 90 milionů korun, které se nakonec zastavily na částce 128 milionů korun. Jednota získala z evropských dotací 60 milionů korun, kvůli pochybením v projektu to bylo o deset milionů korun méně, než předpokládala. Před sedmi lety sokolové také s pomocí evropských dotací zrekonstruovali venkovní areál.

(čtk)