ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Drslavice chtějí obnovit základy zbořeného zámečku Pepčín

14.02.2017

Drslavice (Uherskohradišťsko) 14. února - Drslavice na Uherskohradišťsku chtějí letos obnovit základy zámečku Pepčín, který postavil jako své letní sídlo v roce 1905 hrabě Václav Robert Kounic. Budova byla zbourána v roce 1981. Palouček na kopci uprostřed lesa je nyní oblíbeným místem setkání nejen pro obyvatele Drslavic a okolních obcí.

"Prakticky od demolice zámku existují snahy o to nějakým způsobem toto místo zachovat, lidem přiblížit a pro další generace si ho připomínat," řekl ČTK starosta Drslavic Rostislav Mihel (KDU-ČSL). Obec už loni zahájila přípravné práce. "Potvrdili jsme si, že obnova základů zámečku je reálná. Byly tam zřetelně vidět," dodal Mihel.

Obci pomáhá to, že vlastní původní plány zámečku. "Kromě obnovy základů chceme obnovit původní sklep zámečku i studnu, kterou už jsme nalezli. Ve středu kruhového pasu zámečku chceme udělat stylový altánek a také malou vyhlídku ze suti, hlíny a dalšího materiálu, který se nám tam nakupil, a na ni umístit sousoší pana hraběte s paní hraběnkou," popsal Mihel.

Obec žádá spolu s partnerskou obcí Krásno ze Slovenska, která chystá podobný projekt, o evropskou dotaci. Náklady projektu jsou vyčísleny zhruba na 44.000 eur (1,19 milionu korun), Drslavice by mohly získat dotaci až ve výši 90 procent této částky, tedy víc než milion korun. Podle Mihela by o dotaci mělo být jasno do konce března.

"Kdyby dotace nevyšla, budeme projekt realizovat postupně podle našich možností," doplnil drslavický starosta. Obec chce na ploše, kde kdysi stál zámeček, vybudovat místo vhodné k setkávání lidí a konání společenských akcí v přírodním prostředí. Lidé se zde pravidelně potkávají na Silvestra, kdy se mimo jiné zpívá československá hymna, a na konci letních prázdnin.

Práce zahrnují odkrytí základů, jejich spárování a dozdění tak, aby měly přibližně stejnou výšku. Okolní terén bude vyrovnán. Dělníci vytvoří zmíněný altán a také ohniště, kolem něhož budou umístěny lavičky, odpadkový koš a stojany na kola. Sklep bude vyčištěn, odvodněn, zastřešen a zabezpečen ocelovou mříží. Obec by v něm chtěla umístit artefakty nalezené během odkrývání základů. Sochy hraběte a jeho ženy Josefíny budou dřevěné.

Zámeček Obora, lidově zvaný Pepčín, nechal hrabě Kounic postavit pro svou druhou manželku Josefínu. Jednalo se o zámeček v pseudorománském stylu. Stál uprostřed obory, bezprostřední okolí bylo upraveno na lesopark. Měl ale krátkou historii, už během druhé světové války byl neobydlený. Hrabě zemřel v roce 1913 a jeho žena Josefína pobývala v Praze.

V roce 1945 byl zámeček vyrabován vojáky a poté i obyvateli okolních obcí. Od té doby stavba pustla a chátrala. Lidé z okolí sem ale chodili na výlety, věž zámku byla oblíbenou vyhlídkou. I proto Drslavice v posledních letech plánovaly na paloučku stavbu rozhledny, z finančních důvodů však od záměru ustoupily.

(čtk)