ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hejtmanství chce co nejdříve postavit most ve Svinarech

14.02.2017

Hradec Králové 14. února - Královéhradecký kraj chce co nejdříve zahájit stavbu nového mostu přes řeku Orlici v královéhradecké čtvrti Svinary, stavební práce by mohly začít v roce 2018. Kraj zvažuje také provizorní přemostění, které by dopravu umožnilo dříve. Novinářům to dnes řekl náměstek hradeckého hejtmana Martin Červíček (ODS). Železný most plukovníka Šrámka je kvůli havarijnímu stavu od 18. ledna uzavřený pro automobily, mohou ho využívat jen chodci a cyklisté.

"Minimálně pět až sedm měsíců nám budou trvat všechny ty základní věci týkající se územního řízení a podobně, pak bude asi jasněji, zda se nám to podaří stavět již v roce 2018," řekl Červíček.

Kraj souběžně připravuje možnost provizorního přemostění, které by zajistilo dočasné užívání mostu. "Zase jsme v procesu minimálně územního řízení a čekají nás nejméně čtyři měsíce, než to připravíme," řekl Červíček. O nasazení provizorní konstrukce na nynější most by se podle náměstka mohlo jednat v pololetí letošního roku, náklady se odhadují na sedm až osm milionů korun.

Hejtmanství již dříve oznámilo, že náklady na stavbu nového mostu se budou pohybovat kolem 40 milionů korun. Plány počítají s tím, že nový most bude mít dva jízdní pruhy pro automobily a chodník pro chodce. Most spojuje části Svinar na obou stranách řeky, využívali jej také obyvatelé Malšovy Lhoty a Malšovic. Část lidí z Hradce Králové jej používala jako zkratku při cestě z jižní části města směrem na Rychnov nad Kněžnou a Ostravu.

(čtk)