ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice si půjčí až miliardu korun

14.02.2017

Pardubice 14. února - Pardubice si u banky otevřou investiční úvěrový rámec, ze kterého budou čerpat až miliardu korun. Peníze město použije zejména na financování evropských projektů a zaplatí jimi opravy letního stadionu nebo úvěr na plavecký areál. ČTK to řekl náměstek primátora Jiří Rozinek (ČSSD).

"Je potřeba město rozvíjet, je potřeba investovat, úrokové sazby jsou v současné době velice zajímavé," uvedl.

Předpokládá, že úvěr bude město čerpat postupně v letech 2017 až 2020 a v letech 2021 až 2040 jej bude splácet ve čtvrtletních splátkách.

Pardubice mají u banky jediný dluh za nákladnou opravu plaveckého areálu. Před několika lety si půjčily 480 milionů korun, zbývá jim splatit přes 300 milionů korun.

"Úvěr je nyní výhodné přeúvěrovat s jinou sazbou, úspora by měla být minimálně deset milionů korun," řekl Rozinek.

Náměstek odhaduje, že přibližně třetina z miliardy korun půjde na úvěr za plavecký areál, druhou třetinu úvěru použije město na opravy letního fotbalového stadionu a zbylou částkou uhradí hlavně doplatky za projekty z evropských projektů.

Radnice také připravuje postupnou proměnu atletického stadionu na Dukle, jako první by měla být postavena atletická hala.

"Každé konkrétní čerpání bude zastupitelstvo schvalovat zvlášť. Je možné, že první úvěr bude na rekonstrukci letního stadionu. Byla stanovena hodnoticí komise, která bude vybírat z nabídek bank," uvedl Rozinek.

(čtk)