ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dotaci na demolici objektů chce získat Chomutov či Bečov

13.02.2017

Chomutov 13. února - Ministerstvo pro místní rozvoj má letos připraveno pro obce 130 milionů korun na demolice budov. Přednost mají samosprávy, které řeší problémy se sociálně vyloučenými lokalitami. Velkou šanci uspět mají Chomutov nebo Bečov či Lom na Mostecku. Z Ústeckého kraje přišlo celkem sedm žádostí. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Chomutov by chtěl z dotace zaplatit demolici bývalého hotelu u Kamencového jezera. Budova naposledy sloužila jako ubytovna. Do objektu ze 70. let minulého století se podle radnice dlouhodobě neinvestovalo a tomu odpovídá jeho stav. "Jeho konstrukce je zastaralá, budova obsahuje azbest a je celkově nevyhovující. Případná přestavba na hotel dnešního standardu by vyšla na desítky milionů korun," řekl ČTK mluvčí města Jan Rödling.

Žadatel může získat 80 procent nákladů, nejméně 300.000 korun a nejvýše pět milionů korun. "To by z velké části pokrylo náklady na demolici. Uvolněný prostor se využije jako klidová zóna u Kamencového jezera," uvedl Rödling. Pokud by Chomutov s žádostí o dotaci uspěl, mohlo by se s demolicí začít v druhé půli letošního roku.

S bouráním zdevastovaných panelových domů má zkušenosti obec Bečov na Mostecku. Se žádostí o dotaci uspěla už loni, letos by chtěla s pomocí dotace zbourat blok číslo 11. "Z vlastního rozpočtu jsme předtím už také bourali prázdné paneláky. Pomoc od státu velmi vítáme. Pokud teď uspějeme, objekt zbouráme, pokud ne, budeme muset šetřit, protože investici bychom si z vlastního rozpočtu nemohli dovolit," řekla ČTK starostka Bečova Jitka Sadovská.

V panelovém domě se třemi vchody ještě žije několik rodin. Obec Bečov, která má zhruba 1600 obyvatel, pro ně má náhradní bydlení. "Vykoupili jsme v minulosti bytové domy, takže máme byty. Je to velká výhoda, můžeme regulovat, kdo je bude obývat," řekla starostka. Pokud panelový blok zmizí, vznikne na jeho místě zatravněná volná plocha. "Je to poslední stavba, kterou chceme zbourat," uvedla starostka.

Žádosti o dotaci mohly obce posílat do konce loňského roku. Ministerstvo předpokládá, že na konci února bude jasné, kdo peníze dostane. Přišlo 46 žádostí, v nichž radnice žádají o více než 120 milionů korun.

Další kolo programu vyhlásí ministerstvo pro místní rozvoj zřejmě v říjnu. "V tuto chvíli máme připravených 100 milionů korun a dále bude rozpočet programu doplněn o nevyčerpané prostředky z letošní výzvy," uvedla Vároši. Žádat o dotaci by mohl podat třeba Duchcov, který letos rozhodl o zbourání objektu bývalého vlakového nádraží.

V prvním kole programu demolic zchátralých objektů uspělo z Ústeckého kraje sedm radnic. K zemi už padly dva panelové domy ve čtvrti Chanov v Mostě, objekty bývalé ubytovny v Litvínově, zničený bytový dům v Sýrovicích u Podbořan a panelák v Bečově.

Letos se vedle Chomutova a Bečova ucházejí o dotaci z Ústeckého kraje ještě obec Louka u Litvínova, Lom u Mostu, Třebenice na Litoměřicku a Dolní Podluží na Děčínsku.

(čtk)