ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Červený zámek v Hradci nad Moravicí je bez střechy

13.02.2017

Hradec nad Moravicí 13. února - Červený zámek v Hradci nad Moravicí, který je součástí areálu státního zámku, je bez střechy. Její oprava je součástí rozsáhlé rekonstrukce. Tato část oprav potrvá do listopadu 2018. Budova bude mít například nové krovy, komíny i krytinu. Součástí první a druhé etapy rekonstrukce památky je i úprava nádvoří včetně nového odvodnění. Tam už začali pracovat archeologové. ČTK to řekl kastelán zámku Radomír Přibyla.

První a druhou etapu stavební firmy zahájily loni v prosinci. "Dokončena má být do listopadu 2018. Náklady se budou pohybovat okolo 55 milionů korun," řekl kastelán. Odhadované náklady na připravovanou třetí etapu se podle něj pohybují kolem 70 milionů korun. Týkat se už bude nejen opravy fasády z režného zdiva a kamenných fasádních prvků. Stavební práce se dotknou i vnitřního vybavení a dispozičního řešení budovy.

"Hlavním důvodem rekonstrukce je odstranění havarijního stavu některých konstrukcí, oprava všech stavebních vad, realizace nových rozvodů vnitřních instalací," řekl Přibyla. Rekonstrukce by podle něj měla snížit energetickou náročnost budovy a tím i provozní náklady. Dodal, že cílem je i obnova původního vzhledu budovy včetně interiéru.

Červený zámek je součástí nejvýznamnějšího zámeckého areálu Moravskoslezského kraje. Tvoří samostatný architektonický celek. V něm je umístěn například hotel či restaurace. Využíván je především pro společenské akce. V areálu je také Bílý zámek. Jeho rekonstrukce skončila v roce 2014. Celkové náklady dosáhly 103 milionů korun.

(čtk)