ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kroměříž připravuje rekonstrukci Vodní ulice v centru města

10.02.2017

Kroměříž 10. února - Kroměříž připravuje rekonstrukci Vodní ulice. Oprava frekventované tepny pro pěší v centru města omezí pohyb obyvatel i turistů a zkomplikuje život i tamním obchodníkům. Práce jsou plánovány na dvě etapy, výměna totiž čeká kromě povrchu ulice i kanalizaci, vodovod, plynové vedení a další sítě. ČTK to řekl starosta Jaroslav Němec (ANO).

"Asfalt je tam několikrát přeřezávaný, dělalo se tam iks výkopových prací. Bylo by hezké tuto ulici opravit. V tuto chvíli jsme na začátku celého procesu. V ulici je zastaralá kanalizace i rozvody vody. Jsou tam položené sítě plynařů i elektrikářů," uvedl Němec. Podle něj se na jaře uskuteční i první schůzky s majiteli domů a podnikateli, kteří v ulici působí.

Pokud se podaří připravit projekt, získat souhlas všech dotčených subjektů a vyřídit všechna povolení, první práce by v ulici mohly začít na jaře roku 2018. Náklady na opravu ulice nejsou zatím přesně známy. Podle odhadů by oprava povrchu ulice měla město stát asi devět milionů korun. S náklady na výměnu kanalizace a dalších sítí by rekonstrukce měla stát přes 20 milionů Kč.

Podle starosty by se povrch ulice měl vrátit k původní historické podobě. "Středová část by měla být položená v historické dlažbě a chodníky, které budou mírně širší než stávající, by měly být hladké z mramoru," popsal Němec. Vodní ulice je pěší zónou, vjet do ní mohou pouze vozidla zásobování tamních provozoven.

Město nečeká, že by na opravu ulice čerpalo dotace. Rekonstrukce by měla trvat dva roky. V první etapě v roce 2018 by se měla uskutečnit rekonstrukce od obchodního domu Baťa po křižovatku. "To znamená po starý obchodní dům. Další rok by měla být na řadě spodní část ulice," dodal Němec. V dalších letech by radnice chtěla opravit i sousední ulice Farní a Dobrovského.

(čtk)