ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brněnské kino Art se kvůli opravě přesune do náhradních prostor

08.02.2017

Brno 8. února - Brněnský magistrát chystá rekonstrukci funkcionalistického kina Art v Cihlářské ulici. Téměř za 16 milionů korun chce opravit fasádu i vnitřní prostory a vybudovat bezbariérový přístup. Rekonstrukce začne v květnu, hotovo by mohlo být v září. Kino se zatím přesune do klubu Distillery. ČTK to řekli mluvčí magistrátu a Turistického informačního centra.

Rada města v úterý schválila výzvu k podání nabídky na stavební práce. Cílem je vyměnit také dveře a okna, upravit promítací kabinu, rekonstruovat sociální zázemí, elektroinstalaci a vzduchotechniku.

Kino se v době oprav přesune do náhradních prostor. "Jde o objekt společenského klubu Distillery v Pekařské ulici. Do těchto prostor se přesune jak provoz kina, tak i kavárna a Galerie Art," uvedla Gabriela Peringerová z Turistického informačního centra města Brna.

Kino se mělo opravovat už loni, ale práce zdržel nález azbestu v konstrukci budovy. Na jeho likvidaci muselo město najmout specializovanou firmu.

Náklady na rekonstrukci jsou téměř 16 milionů, z toho dva miliony na zateplení by mohly pokrýt evropské dotace. "Rekonstrukce objektu je nutná, pokud by město Brno nezískalo dotaci na zateplení budovy, financovalo by celou akci z vlastních zdrojů," uvedla Zuzana Taušová z tiskového odboru magistrátu.

Kino Art prodělalo v minulosti dílčí opravy. Dřívější vstup z Botanické ulice nahradil vstup z Cihlářské, vznikla kavárna a malý sál. V roce 2008 se v kině měnily sedačky. Před šesti lety se opravovala střecha a ve stejném roce bylo kino digitalizováno.

Kino Art je posledním kinem, které provozuje město Brno prostřednictvím své příspěvkové organizace. V jeho vlastnictví je ještě kino Scala, které se modernizovalo v letech 2012 až 2013, provozuje ho ale Masarykova univerzita jako nájemník.

(čtk)