ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Most chce zabránit vzniku herny koupí nebytového prostoru

08.02.2017

Most 8. února - Mostecká radnice chce zabránit vzniku další herny koupí nebytového prostoru v části Stovek. O souhlas se zřízením herny v problémové lokalitě požádal zájemce ještě před koncem roku ministerstvo financí. Pokud by město získalo prostor, zřídilo by v něm služebnu městské policie. Novinářům to dnes řell primátor Jan Paparega (za Severočeši Most).

Protože žádost byla podaná ještě před koncem roku, nevztahuje se na ni nový zákon o loteriích a podobných hrách. Město se tak k ní jen vyjadřuje, ale rozhoduje ministerstvo. Nedávno přitom ministerstvo povolilo provoz herny přes nesouhlas mosteckého magistrátu v centru na hlavní třídě. "I v tomto případě jsme zaslali ministerstvu negativní stanovisko, v němž argumentujeme vyjádřením strážníků i státní policie. Je to lokalita ještě problematičtější, než byl případ herny u Prioru," uvedl primátor.

Vlastník prostoru se podle Paparegy jednání s městem nebrání. Radnice proto dá vypracovat znalecký posudek a pak bude případnou koupi schvalovat rada. Nyní majitel nebytový prostor nabízí za 1,9 milionu korun.

Místo je zhruba uprostřed problematické lokality Stovek. "Nabízí se k tomu, abychom tam vytvořili zázemí pro strážníky a část asistentů prevence kriminality," uvedl Paparega.

Naposledy se herna povolená ministerstvem financí otvírala v Mostě loni před vánočními svátky. Povolení platí na dobou omezenou, a to do 27. září 2017. Město nemá oprávnění toto povolení změnit nebo zrušit.

Od 1. ledna letošního roku platí nový zákon o hazardních hrách. Podle něj vydávají povolení k umístění herního prostoru pro technickou hru (výherní hrací přístroje, videoloterijní terminály), živou hru (hazardní hra řízená krupiérem) a bingo (v herně nebo kasinu) obce. Zákon také nově stanovuje druhy herních prostorů a jejich monitorování, provozní dobu, vzhled provozovny a reklamu. Dozor nad dodržováním zákona zajišťuje příslušný celní úřad.

Návrh na úplný zákaz hazardu v Mostě v minulosti neprošel. Město provoz heren reguluje od roku 2011. Z provozu hazardních her má radnice ročně několik desítek milionů korun. Za loňský rok činil odvod z loterií přes 78 milionů korun. V rozpočtu na letošní rok počítá radnice s příjmem z hazardu ve výši zhruba 50 milionů korun.

V Mostě bylo ke konci loňského roku 67 provozoven, ve kterých jsou provozovány výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály. V počtu provozoven jsou započítány i restaurace, ve kterých je umístěn pouze jeden výherní hrací přístroj.

(čtk)