ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Povolení na výstavbu vinného sklepa by mohlo stát méně

08.02.2017

Praha 8. února - Poplatky za povolení výstavby vinného sklepa by mohly být výrazně nižší. Zatímco nyní může žadatel zaplatit dohromady za rozhodnutí o umístění stavby i za stavební povolení 30.000 korun, nově by mohl zaplatit řádově jen tisíce korun. Počítá s tím pozměňovací návrh, který dnes doporučil vložit do novely stavebního zákona sněmovní výbor pro veřejnou správu. Ministerstvo pro místní rozvoj s tím nesouhlasí a argumentuje tím, že vinný sklep není v zákoně definován.

S pozměňovacím návrhem přišel poslanec KDU-ČSL Josef Uhlík. Ve svém návrhu uvádí, že vinné sklepy spadají v zákoně o správních poplatcích pod stavby v dané položce jinde neuvedené a za rozhodnutí o umístění stavby nebo za stavební povolení se platí stejně jako třeba za výstavbu obchodního centra nebo penzionu. V případě rozhodnutí o umístění stavby nebo o změně vlivu užívání stavby na území jde o 20.000 korun a v případě stavebního povolení jde o 10.000 korun. "Je zřejmé, že správní poplatek 30.000 korun se jinak projeví v ekonomice záměru výstavby obchodního centra a zcela jinak u záměru stavby například vinného sklípku," argumentuje poslanec.

Nově navrhuje, aby se na povolování stavby vinného sklepa vztahovaly poplatky jako v případě stavby garáže. Oba uvedené poplatky v takovém případě činí shodně 1000 korun. Svůj návrh však poslanec upravil, nižší poplatek se bude vztahovat jen na sklep bez lisovny.

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj s tím nesouhlasili, argumentovali hlavně tím, že stavba vinného sklepa není nikde definována a mohlo by se stát, že se i jiné stavby, třeba domů nebo penzionů, budou vydávat za stavby sklípků. O návrhu pak rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování novely.

(čtk)