ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Jihomoravském kraji loni přibylo dokončených bytů

08.02.2017

Brno 8. února - V Jihomoravském kraji loni přibylo dostavěných bytů. Stavebníci jich dokončili 3845, což je o 507 více než v roce 2015. Dvě třetiny se stavěly v Brně a okolí. Vyplývá to z informací, které zveřejnila brněnská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zahájená bytová výstavba naopak klesla o 1,7 procenta. Stavebníci zahájili výstavbu 3776 bytů, přičemž více než polovina byla v rodinných domech.

"Ze sedmi okresů Jihomoravského kraje se na celkovém počtu zahájených bytů podílely zejména okresy Brno-město 26 procenty a Brno-venkov 23 procenty," uvedla Milada Jonášová z ČSÚ. V samotném Brně klesla zahájená výstavba meziročně o 33,9 procenta.

V krajské metropoli je bytů nedostatek. Kvůli problémům s povolováním nových staveb a s územním plánováním se tam totiž málo staví a ceny nemovitostí tak rostou. V loňském roce byty v Brně zdražily o devět procent na téměř 59.000 Kč za metr čtvereční. Podle odborníků je ale zřejmé, že bydlení nebude zdražovat donekonečna a lidé se po něm začnou ve větší míře poohlížet i mimo město.

Loni lidé utratili za byty v Brně téměř pět miliard korun. Nových bytů se ve městě prodalo 1507.

(čtk)