ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pozemky pro zónu Nad Barborou chce kraj za symbolickou cenu

07.02.2017

Karviná 7. února - Moravskoslezský kraj chce pozemky pro chystanou průmyslovou zónu Nad Barborou v Karviné, které z většinové části vlastní společnost Asental Land z realitní skupiny Asental Group podnikatele Zdeňka Bakaly, vykoupit za symbolickou cenu. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (za ANO). Podle mluvčího společnosti Tomáše Neščáka ale kraj zatím žádnou takovou nabídku nepředložil.

"Pozemky musíme vykoupit a jsou to neuznatelné náklady a jsou to peníze, které do toho musíme dát z vlastního rozpočtu. Tady bych apeloval na svědomí těch, kteří ty pozemky vlastní, aby se snažili nám to prodat za symbolickou cenu, protože si myslím, že to dluží obyvatelům Karvinska. Bylo by férové, kdyby to bylo prodáno za symbolickou cenu," uvedl Vondrák.

Celková rozloha území připravované průmyslové zóny Nad Barborou je téměř 100 hektarů. Společnost Asental Land v dané lokalitě vlastní 85 hektarů pozemků, jde o někdejší pozemky OKD.

"S Krajským úřadem Moravskoslezského kraje jednáme o jejich prodeji na základě platných smluvních vztahů. Žádný návrh na prodej našich pozemků za symbolickou korunu jsme od pana hejtmana ani od zástupců kraje neobdrželi. Takovýto požadavek nezazněl ani na posledním jednání společného koordinačním výboru k průmyslové zóně Nad Barborou, který se shodou okolností konal v pondělí 6. února," řekl ČTK Neščák.

Vznik průmyslové zóny Nad Barborou schválila vláda loni v červenci. Na vybudování zóny v areálu bývalého dolu má stát dát až 750 milionů korun. Celkové náklady se odhadují na 1,2 miliardy korun a mělo by tam vzniknout až 2000 pracovních míst.

Budování průmyslové zóny se stalo předmětem sporu mezi někdejším hejtmanem Miroslavem Novákem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Kabinet podle něj neměl před schvalováním informaci o tom, že kraj má pozemky vykoupit asi za 200 milionů korun právě od společnosti podnikatele Bakaly. Babiš zpochybnil i kvalitu pozemků, kde by zóna měla vzniknout, a poukazoval na to, že území je poddolované. Bývalé vedení kraje jeho výhrady trvale odmítalo a opíralo se i o odborné posudky.

Vondrák dnes řekl, že nynější vedení kraje je v tomto ohledu opatrné. Nevyloučil, že by kraj objednal u akademických pracovišť hlubší analýzu území.

(čtk)