ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava Valdštejnského zámku v Jičíně se blíží

06.02.2017

Jičín 6. února - Opravu části Valdštejnského zámku v Jičíně provede pardubická firma Chládek a Tintěra. V soutěži vyhrála s cenou 14,3 milionu korun bez DPH, odhadovaná cena byla 15 milionů. ČTK to řekla mluvčí města Magdaléna Doležalová. Úpravy se budou týkat současného informačního centra v přízemí a prostor v prvním patře, kde v minulosti sídlil finanční úřad. Je to první výraznější investice do objektu za posledních 40 let. Práce mají začít v březnu, hotovo má být do jara 2018.

Projekt počítá s vybudováním moderního infocentra a stavební úpravy se dotknou i vedlejších nebytových prostor v přízemí. Místnosti v prvním patře by po rekonstrukci měly sloužit pro vysokoškolská studia Konzultačního střediska Jičína a pro další vzdělávací a společenské akce. Část prvního patra bude sloužit i jako zázemí Porotního sálu, v němž se konají různé slavností akce či zasedání zastupitelstva.

Radnice předpokládá, že v dalších letech budou postupně opraveny i další části zámku, náklady se odhadují na desítky milionů korun. Dosavadní investice do zámku řešily především havarijní stavy, mimo jiné u kotelny či topení.

Jičínský zámek byl postaven po roce 1608, o 12 let později po výbuchu střelného prachu vyhořel. Za Albrechta z Valdštejna byl roku 1633 znovu vystavěn v barokním stylu. Naposledy prošel zámek větší rekonstrukcí v 60. letech minulého století.

Vedle informačního centra na zámku nyní sídlí i základní umělecká škola, muzeum a galerie.

(čtk)