ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Litoměřice požádají o dotaci na opravu staré radnice

06.02.2017

Litoměřice 6. února - Litoměřice požádají o evropskou dotaci na opravu staré radnice. Původní gotickou radnici na rohu Mírového náměstí užívá oblastní muzeum. Předběžné náklady na rozsáhlé úpravy památky se odhadují na 30 milionů korun. Podání žádosti již schválili litoměřičtí zastupitelé.

Ve špatném stavu je podle zprávy radnice konstrukce krovu se střešní krytinou, vedení inženýrských sítí a další části kulturní památky. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) by měla pokrýt 90 procent nákladů na opravy, zbytek by město zaplatilo ze svého. Termín pro odevzdání projektové dokumentace ke stavebnímu povolení je 1. března, žádost město podá nejpozději do 28. března.

Základy budovy jsou gotické, první známá písemná zmínka o ní pochází z roku 1397. Zbytky původního zdiva zůstaly zachovány v obloucích, které tvoří podloubí. Později byla budova přestavěna do renesančního slohu.

Obnova budovy umožní muzeu vybudovat v objektu moderní stálou expozici k dějinám Litoměřic a celého regionu. Zřizovatelem muzea je Ústecký kraj, podle dohody s městem by práce na vytvoření expozice měly začít nejpozději rok po dokončení oprav. Předběžně se počítá s tím, že veřejnost si expozici prohlédne v průběhu roku 2020.

(čtk)