ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Šlechtová: Průběžné dotace na zchátralé objekty jsou nesmyslné

06.02.2017

Praha 6. února - Průběžné dotace z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na zabezpečení nebo odstranění nebezpečných zchátralých objektů jsou nesmyslné. ČTK to dnes sdělila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), reagovala tak na návrh ombudsmanky Anny Šabatové. Šlechtová se obává zneužívání ze strany stavebních úřadů. Navrhuje zřídit samostatnou položku ve státním rozpočtu. Vláda Šlechtové uložila, aby návrh řešení předložila do konce března.

"Paní ombudsmanka navrhuje, aby přes MMR vznikl průtokový dotační program. To mi připadá tak trochu nelogické, nekoncepční a nesmyslné," uvedla Šlechtová.

Podle Šabatové v Česku přibývá chátrajících objektů ohrožujících okolí. Stavební úřady mají v takových případech nařídit vlastníkům provést nutné zabezpečovací práce, případně stavbu neodkladně odstranit. "Jestliže to vlastník dobrovolně neprovede, má to podle zákona provést stavební úřad. Vykonat takové rozhodnutí však může v řadě případů znamenat i pro rozpočet obce neúměrnou zátěž," uvedla již dříve mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Výsledkem je podle ní stav, kdy obce z finančních důvodů rozhodnutí stavebních úřadů nevykonávají.

Šlechtová se obává zneužívání dotací. "Stavební úřady budou rozhodovat. Obce dají ruce dozadu a řeknou - státe, zaplať. Vymyslel sis to, je to tvůj stavební úřad. Ale takhle to nejde. Stát musí dohlížet na to, jak stavební úřady konají. A především, každý kraj dostává na řešení těchto situací dva miliony korun ročně. A žádný z nich je nepoužívá," uvedla.

Podle mluvčí ombudsmanky jde především o důsledky. "Zchátralé a zanedbané objekty ohrožují zdraví lidí, kteří v nich mnohdy přes havarijní stav i nadále bydlí. Ale zároveň představují riziko pro okolí," uvedla. Například loni v říjnu se v Dubňanech na Hodonínsku zřítil strop zchátralého domu. Zavalil dva chlapce, z nichž jeden zraněním podlehl.

"Problém to samozřejmě je a jsem ráda, že na něj paní ombudsmanka upozornila," uvedla Šlechtová. Podle ní MMR do konce března představí návrh s detaily, jak takové situace řešit. "Po ministerstvu financí budu chtít, aby ve státním rozpočtu zřídilo položku v rámci rozpočtového určení daní, která bude tyto případy řešit. A ve spolupráci s MMR to bude hlídat. Že kraj tyto peníze nerozhází někde jinde," dodala Šlechtová.

(čtk)