ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Klatovské muzeum přestavuje vlastivědnou expozici

04.02.2017

Klatovy 4. února - Klatovské okresní muzeum po 20 letech přestavuje celou vlastivědnou expozici. Jde o největší výstavní sál s téměř 1000 metry čtverečními. Příprava nové stálé výstavy až za 30 milionů korun má trvat dva až tři roky, do té doby tam budou dosud nikdy nevystavené historické předměty darované sběrateli a mecenáši. ČTK to řekl ředitel Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Luboš Smolík.

Muzejníci nyní demontovali velmi pestrou starou expozici vlastivědné historie, která představovala region od nejstarších archeologických objevů do současnosti. "Nová expozice by se měla zásadně lišit. Za těch 20 let se změnily expoziční i prezentační prostředky," uvedl Smolík.

Jak expozici učinit atraktivnější, vymýšleli studenti v Českém Krumlově, záměry dostalo muzeum minulý týden. "Původně jsme si mysleli, že by nová koncepce představovala regionální historii Klatovska od počátků až téměř do současnosti, ale teď to možná vypadá, že bychom ji rozbili do témat," uvedl Smolík. Muzeum se musí rychle rozhodnout, aby mohlo pokračovat ve zpracovávání projektové žádosti, kterou chce podat na podzim do evropského programu IROP.

Muzeum zatím hovoří o tom, že náklady na vybudování nové expozice budou asi 30 milionů korun, ale toto je číslo je podle ředitele s velkým otazníkem. Cenu přestavby muzeum odhadlo podle nákladů poslední expozice instalované v Západočeském muzeu v Plzni.

(čtk)