ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň letos začne s opravami kulturního domu Peklo

04.02.2017

Plzeň 4. února - Plzeň letos začne s opravou kulturního domu Peklo. Zajistí rychlou rekonstrukci nejbolavějších částí, hlavně rozvodů tepla a sociálních zařízení, což jsou investice za 20 milionů korun. Rozhodne se na jaře a práce se provedou letos a příští rok, řekl ČTK náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

"Ve druhém kroku bychom měli rozhodnout, a to už je práce na poněkud delší dobu, o trvalém využívání Pekla, tedy o tom, jaké všechny účely by mělo naplňovat," uvedl. Radnice připraví analýzu využití. Studií na Peklo už si nechala zpracovat několik. Poslední z roku 2013 tam navrhla kasino. Ve spojovacím krčku mezi velkým a malým sálem měly být sdílené kanceláře a prostory pro volný čas. "Poptávka po různých zájmových kroužcích ve městě poslední dobou roste," uvedl Baxa.

Náklady na kompletní rekonstrukci Pekla, které je celé památkově chráněné, se budou odvíjet od definovaného využití. Podle jedné starší studie by si vyžádaly 200 až 300 milionů korun, o něco méně než za kolik byla opravena Měšťanská beseda.

Velký sál pro téměř 800 lidí musí být nadále podle Baxy využit pro kulturní a společenské účely. "V kulturní infrastruktuře našeho města je naprosto nezastupitelný," uvedl. Využití dvou menších sálů a velkého počtu malých kanceláří zatím není jasné. "Optimální by byl mix pro neziskové organizace, volnočasové aktivity a část pronajmout mladým začínajícím firmám," uvedl. Otázkou také zůstává, zda v Pekle zůstane muzeum generála Pattona, nebo zda se přesune do Klatovské 19.

"Poté, co dáme 20 milionů korun do oprav a rozhodneme se, co s Peklem dál, zpracujeme ekonomický model, z něhož vyplyne, zda nájmy uhradí provoz budovy. A v budoucích letech musíme naplánovat velkou rekonstrukci," řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Podle opoziční zastupitelky Ilony Jehličkové (TOP 09) vedení města dříve slíbilo, že už letos začne s opravami a vyčlení peníze. "Střechou zatéká a životnost kotlů skončila už loni. Než budete hledat peníze na projektovou přípravu, tak je nutná shoda na využití objektu," uvedla. Připomněla, že sál je podepřený trámy a do některých částí zatéká. Vedení města provede příští týden v celém objektu detailní šetření a chce se hned dohodnout na majetkových vztazích a financování úprav.

Bývalý posádkový dům armády je už 13 let v majetku města. Objekt má nyní na dva roky ve výpůjčce společnost Plzeň 2015.

(čtk)