ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Developer žaluje radnici kvůli neuskutečněné stavbě

03.02.2017

Brno 3. února - Developer Wilson Properity, který chtěl stavět polyfunkční dům Wilson v bývalém vojenském areálu na brněnském náměstí Míru, podal žalobu k Městskému soudu v Brně, chce náhradu škody 11,5 milionu korun. Projekt se nerealizoval. Radnice Brna-střed o žalobě dosud nic neví, uvedla dnešní brněnská příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

"Teď se teprve projednává osvobození od soudních poplatků. Žalujeme město o náhradu škody, o skutečně vynaložené peníze," uvedl majitel firmy Michal Wiedermann.

Asi půlmilionový soudní poplatek chce firma odpustit kvůli tomu, že plánovaná výstavba polyfunkčního domu v areálu je podle ní ve veřejném zájmu. Teprve pak se bude soud zabývat podstatou žaloby.

Před rokem městská část Brno-střed vypověděla firmě nájemní smlouvu, Wiedermann chtěl radnici žalovat o 100 milionů korun. Deník uvádí, že nyní radní Svatopluk Bartík (Žít Brno) oznámil, že firma svoje výhrůžky nesplnila. Na radnici Brna-střed o žalobě nic nevědí. "K dnešnímu dni na náš úřad ani na magistrát žádná nepřišla," uvedl Bartík. Podle Zuzany Taušové z tiskového oddělení magistrátu však není nic neobvyklého, že soud vyzve žalovaného k vyjádření s nemalým časovým odstupem od podání žaloby.

Bartík je přesvědčený, že developer spor prohraje. "Pokud bychom mu - čistě hypoteticky - museli uhradit byť jedinou korunu, škoda půjde samozřejmě za tím, kdo ji způsobil. Tedy za pravomocně odsouzenou exstarostkou Dagmar Hrubou z ODS," uvedl pro list.

Hrubá v roce 2006 podepsala smlouvy s firmou Wilson Properity na stavbu polyfunkčního objektu na náměstí Míru. Šlo o někdejší armádní objekt, který město dostalo bezúplatně od státu. Jedinou podmínkou bylo to, že nebude po jistý čas komerčně využit. Smlouvy podepsané Hrubou byly ale v rozporu s tímto ustanovením. Hrubá je navíc z titulu své funkce podepsat nemohla.

Kauza se u soudů vlekla řadu let. Před dvěma lety Krajský soud v Brně bývalou starostku potrestal za pokus o zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Uložil jí 18 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky.

Firma pozemky získala od obvodu Brno-střed do nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční ročně. Hrubá se hájila tím, že firma se zavázala dekontaminovat prostor, což přijde na mnoho milionů korun.

(čtk)