ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Benátky n.J. a Dražice propojí nová cyklostezka

02.02.2017

Benátky nad Jizerou 2. února - Benátky nad Jizerou letos plánují třetí etapu výstavby cyklostezek ve městě. Tentokrát propojí centrum Benátek s příměstskou částí Dražice. Náklady město odhaduje na deset milionů korun, bude žádat o dotaci. Stavět se začne na přelomu května a června, hotovo bude do konce roku. ČTK to dnes řekl starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král (ODS).

"Třetí etapou navazujeme na náš bezpečnostní cyklosystém ve městě, chceme Benátky propojit s Dražicemi úplně novou stezkou pro a pěší a cyklisty, která povede mezi poli," řekl Král. Nynější trasa vede podle starosty po silnici třetí třídy, která ale bude v blízké době nebezpečná. "V Benátkách a potom v Dražicích se budou opravovat mosty a tou silnicí je vedena objížďka, takže by to pro cyklisty bylo nebezpečné, kdyby tudy jezdili při velkém provozu," doplnil Král.

Nová stezka povede po stejné trase jako páteřní kanalizace, město v současné době dokončuje dokumentaci. "Chceme žádat o dotaci, ale nevíme, z jakého programu a v jaké výši se nám ji podaří získat. Možnosti máme na ministerstvu pro místní rozvoj, ale i u Ředitelství silnic a dálnic nebo Středočeského kraje," řekl Král. Radnice podle něj počítá se stavbou i v případě, že dotaci nezíská.

Plánovaná cyklostezka je třetí etapou budování cyklostezek v Benátkách a okolí. První etapa byla dokončena v roce 2013 a propojila starou část Benátek s novou. Ty jsou od sebe oddělené řekou a cyklisté museli jezdit přes most, který je zatížen automobilovou dopravou. První etapa vyšla na 13 milionů korun.

V rámci druhé etapy byl postaven obchvat celých Benátek volnou přírodou. Stezka propojila místní část Kbel a severní část Starých Benátek s centrem města a současně umožnila napojení přes již existující lávku pro pěší a cyklisty přes řeku Jizeru do Nových Benátek. Náklady na druhou etapu činily také téměř 13 milionů korun.

Benátky nad Jizerou mají zhruba 8000 obyvatel, město letos hospodaří s příjmy a výdaji ve výši téměř 235 milionů korun.

(čtk)