ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Univerzita Hradec Králové otevře novou budovu

02.02.2017

Hradec Králové 2. února - Univerzita Hradec Králové (UHK) na podzim otevře pro studenty novou budovu přírodovědecké fakulty vybudovanou v areálu univerzitního kampusu naproti fakultní nemocnici. Škola plánuje, že přijme kolem 2600 studentů v téměř 150 oborech, některé bude možné studovat poprvé, řekla ČTK mluvčí univerzity Zuzana Boučková. Celkový počet nových studentů bude podle ní srovnatelný s předchozím akademickým rokem.

Stavba nového objektu za necelých 450 milionů korun začala v roce 2015, budova nabídne přes 6000 metrů čtverečních poslucháren, kabinetů i laboratoří pro vědu a výzkum. Kapacita budovy umožní práci více než tisícovce studentů a přibližně 170 zaměstnancům. V kampusu Na Soutoku již jsou dva objekty dokončené v letech 1997 a 2008, které slouží pedagogické fakultě a fakultě informatiky a managementu. Univerzita plánuje stavbu sportovního areálu.

Například Ústav sociální práce UHK nabídne nově prezenční studium oboru Sociální práce s osobami se sníženou soběstačností, nový obor nabídne také přírodovědecká fakulta. "Vzhledem k velkému nedostatku toxikologů na pracovním trhu přichází letos s nabídkou nového navazujícího magisterského oboru Bioorganická chemie a toxikologie škodlivin, který je v současnosti otevřen jako teprve druhý v republice. Obor je otevřen i uchazečům z jiných vysokých škol," uvedla Boučková.

Pedagogická fakulta letos poprvé nabídne obor zaměřený na chrámovou hudbu a spojený s výukou učitelství. Novinkou bude také obor nazvaný Etická výchova. Fakulta informatiky a managementu chce nadále rozšiřovat studijní pobyty. "V porovnání s ostatními fakultami tohoto zaměření v ČR je fakulta na prvním místě v počtu přijíždějících studentů ze zahraničí a vede i v délce jejich studijního pobytu," uvedla Boučková.

Filozofická fakulta od nového akademického roku přichází s takzvaným praktickým modulem v aktuálně žádaných disciplínách, jako jsou například nová média. "Aktuální informací pro studenty je, že rok 2017 bude na filozofické fakultě spjat zejména s archeologickými pracemi na připravovaném úseku dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře," dodala Boučková.

V Hradci Králové působí také Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, která podle údajů na svém webu přijme na bakalářský studijní obor ošetřovatelství nejméně 35 zájemců, dalších 300 zájemců přijme na magisterský studijní program Všeobecné lékařství a 46 uchazečů na obor Zubní lékařství. Ve městě funguje také Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, která například na studijní program Vojenské všeobecné lékařství přijme 36 zájemců. V H. Králové je možné také studovat například Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, své konzultační středisko má ve městě například i Česká zemědělská univerzita.

(čtk)