ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bývalé sídlo Tuzexu bylo prodáno za 355 milionů

01.02.2017

Praha 1. února - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodal historický dům v centru Prahy poblíž hlavního nádraží za 355,1 milionu korun. Novým majitelem je společnost I.J.O. Prague Investments. V budově v minulosti sídlil například Tuzex. Úřad to dnes sdělil v tiskové zprávě. Jde o druhý největší prodej nemovitosti v historii úřadu.

Do výběrového řízení přišly tři nabídky, z nichž nejvyšší činila 299,3 milionu korun. Minimální cenu stanovil majetkový úřad státu o 300.000 korun nižší. V následné aukci, které se zúčastnili všichni tři zájemci, padlo 100 příhozů. Podle obchodního rejstříku sídlí jednatel společnosti I.J.O. Prague Investments ve Švýcarsku.

"Kromě kupní ceny bude do státního rozpočtu odvedeno dalších několik milionů korun na dani z nabytí nemovitých věcí," uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Areál převedla vláda na majetkový úřad v roce 2015. Úřad nabízel objekt ostatním organizačním složkám státu, nicméně žádná z nich neprojevila zájem. Proto úřad vyhlásil výběrové řízení s aukcí na prodej budovy.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě v těsné blízkosti Václavského náměstí a hlavního nádraží. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží.

Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště. Podle úřadu by po stavebních úpravách mohla sloužit jako parkoviště.

Dům byl postaven v polovině 19. století. Stát ji v roce 1846 přeměnil na zastavárnu, aukční halu a půjčovnu. V poválečné historii zde sídlila řada podniků a úřadů. Byl zde například sklad a kanceláře podniku Tuzex. Posledním uživatelem byl Úřad průmyslového vlastnictví ČR.

(čtk)