ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kolín prodal pozemek v zóně Ovčáry japonskému výrobci barev

31.01.2017

Kolín 31. ledna - Kolín prodá pozemek v průmyslové zóně Ovčáry japonské firmě Nippon Paints, která vyrábí barvy, především karosářské a v Kolíně nabídne desítky pracovních míst. Firma za zhruba pět hektarů plochy zaplatí přes 20 milionů korun. Návrh na prodej pozemku schválilo zastupitelstvo. ČTK to dnes řekl starosta Kolína Vít Rakušan (STAN).

Radnice s investorem jednala o příchodu do Kolína téměř dva a půl roku. "Už v roce 2013 jsme na účasti na konferenci v Tokiu zahájili dobré vztahy s japonskými firmami," řekl Rakušan.

Dvacetimilionový příjem do městského rozpočtu pokryje podle Rakušana ztráty, které plynou z úplného zákazu hazardu v Kolíně. "Díky těm 20 milionům se nám ztráty daří vykompenzovat," řekl Rakušan.

V současnosti se dokončuje návrh smlouvy, obě strany by měly smlouvu podepsat ve čtvrtek. "Chtějí začít stavět opravdu rychle. Jaro by využili k získávání povolení a ještě letos by určitě chtěli zahájit výstavbu. V příštím roce by pak chtěli ideálně zahájit výrobu," doplnil Rakušan.

S dalším japonským investorem, který by mohl do Kolína přijít, jedná CzechInvest. "Jedná se o tajného velkého investora. My jsme CzechInvest urgovali, aby nám poskytl nějaké aktuální informace z jednání, protože v ovčárecké zóně držíme bez nějaké oficiální blokace velice důležitý a žádaný pozemek," řekl Rakušan. Informace o průběhu jednání zatím vedení města nemá.

Radnice se do města snaží přilákat investory, kteří městu mají co nabídnout. Zároveň ale posuzuje, jestli se jim podaří v Kolíně získat požadované zaměstnance. "Rozhodně nebudeme územním plánem už žádnou další půdu vyčleňovat na průmyslovou výrobu," řekl již dříve Rakušan. Podle něj se město snaží jen obsadit současnou zónu v Ovčárech. "My se ji snažíme zaplnit diverzifikovanými firmami, chtěli bychom tam dostat i nějakou občanskou obslužnost, ať už nějaké obchody, služby a podobně," dodal starosta.

(čtk)