ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Osmitisícové Stříbro postaví novou školku

30.01.2017

Stříbro (Tachovsko) 30. ledna - Osmitisícové Stříbro na Tachovsku získalo dotaci a postaví novou mateřskou školu. Patrová budova, která vzešla ze soutěže pěti architektonických studií, přijde až na 54 milionů korun. Vznikne v ní pět tříd téměř pro 120 dětí. Jde o největší letošní investici města. Dotaci 48 milionů korun přidělilo městu začátkem roku ministerstvo školství, hotovo musí být příští rok, řekl ČTK starosta Karel Lukeš (BEZPP).

"Během února bude vypsáno výběrové řízení a po doběhnutí všech lhůt bychom chtěli hned začít. Termín dokončení máme podle podmínek dotace srpen 2018 a o měsíc déle už chceme otevírat," uvedl. Jde o stavbu na zelené louce. Radnice počítá s tím, že soutěž projektovanou cenu stlačí. Ve stejné lokalitě přestaví Lidl prodejnu, takže se celé území promění. Stavby by na sebe měly navazovat.

"Dispoziční řešení budovy je velice pěkné a funkční. Nejsou tam žádné zbytečně dlouhé trasy pro děti," uvedl starosta. Venku bude velká zahrada, menší zahrada vznikne i na střeše.

"Demografický vývoj už se začíná projevovat. Už nyní kdybychom měli o třídu víc, tak ji naplníme, protože už máme ve školce děti, kterým ještě nebyly tři roky. Už teď v lednu chodí maminky tříletých, ale kapacity máme naplněné," uvedl Lukeš. Stříbro má tři školky s devíti třídami a jednou polodenní. Sedm tříd je na Severním předměstí a další ve dvou bývalých vilách, kde jsou hygienické výjimky, jež se novou školkou vyřeší.

Do okolních průmyslových zón přicházejí noví lidé, kteří ale zatím nemají ve městě trvalé bydliště. Stříbro proto připravuje desítky parcel pro rodinné domy. Nyní vybralo projekční kancelář, stavbu sítí chce zahájit ideálně letos na podzim.

(čtk)