ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Pardubickém kraji loni opravili několik památek

28.01.2017

Pardubice 28. ledna - V Pardubickém kraji minulý rok úplně nebo částečně opravili několik více či méně známých památek. O opravy objektů se postarala církev, města i neziskové organizace. Restaurátoři rovněž pracovali na záchraně obrazů, oltáře nebo morového sloupu, uvedla Zuzana Vlasáková z pardubického pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Katolická církev dokončila s pomocí norských fondů a dalších sponzorů obnovu interiéru poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži na Chrudimsku. Kostel patří k nejvýznamnějším barokním památkám v Pardubickém kraji. Oprava stála zhruba 16 milionů korun.

Celkové obnovy se dočkala kaple svatého Jana Nepomuckého u Letohradu na Orlickoústecku. Stojí na půdorysu pětiúhelníku podle pěti hvězd kolem světcovy hlavy. Ty představují jeho ctnosti - víru, naději, lásku, dobročinnost a sílu. Také ambity a oltář uvnitř kaple mají půdorys pětiúhelníku. Všech pět rohů ambitů je ozdobeno cibulovitými věžičkami, v nichž jsou zavěšeny zvonky. Církev nechala rovněž opravit fasádu kostela svatého Václava v Lanškrouně,

Pokročily také dlouhodobé práce na záchraně zříceniny hradu Brandýs nad Orlicí, které začaly v roce 2012 a na nichž se podílí město a Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí. Dokončena byla obnova západního průčelí, díky čemuž se vzhled objektu přiblížil své někdejší podobě středověkého hradu.

Památkový ústav vloni dokončil opravy zdiva severního paláce na zřícenině hradu Litice nad Orlicí, které hrozilo zřícením. Hrad byl kvůli tomu téměř celý rok 2015 a část sezony 2016 uzavřen.

Vysoké Mýto pokračovalo v obnově střešní konstrukce Choceňské věže zvané též Karaska. Ta si svůj původní kamenný korpus ze 13. století zachovala až do dnešní doby, pouze původní užší báň v barokní době nahradila typická široká báň. Byly vyměněny některé dřevěné prvky a obnoveno modřínové šindelové pokrytí střechy, konstrukce krovu byla ošetřena proti škůdcům. Zrestaurovány byly klempířské a pískovcové prvky jako okenní ostění a římsy, opravena je fasáda.

Polička vloni zahájila čtvrtou etapu restaurování morového sloupu na náměstí, který je dílem významného barokního sochaře Jiřího Františka Pacáka a je národní kulturní památkou. Už dříve byly z Poličky odvezeny nejpoškozenější sochy svatých - Václava, Víta, Karla Boromejského a Šebestiána. Po kompletním restaurování jsou zatím umístěny na hradě Svojanov. Nyní odborníci vytvářejí jejich kopie z pískovce z dolnoslezské části Polska. Opravy by měly skončit v roce 2018.

Rukama restaurátorů prošly některé hmotné památky ukryté v mobiliářích církevních i sakrálních staveb. "Jednou z nich je obraz svatého Vojtěcha z kostela svatého Mikuláše v Čisté u Litomyšle, jenž dlouhá léta unikal pozornosti odborníků i veřejnosti a v neutěšeném stavu chátral," uvedla Vlasáková. Autorství obrazu bylo přisouzeno italskému malíři Ludovico Sternovi. Spolu s obrazem svatého Mikuláše z téhož kostela představují jediná dosud zjištěná díla tohoto umělce dovezená do českých zemí. Chrudim zase nechala před umístěním do Muzea barokních soch zrestaurovat cenný oltář z kostela v Běstvině.

(čtk)