ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prodej rodinných domů v USA byl loni nejvyšší od roku 2007

26.01.2017

Washington 26. ledna - Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v loňském roce stoupl o 12 procent na 563.000 domů. Představuje to nejvyšší úroveň od roku 2007. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. V samotném prosinci se však prodej meziročně propadl o více než deset procent na desetiměsíční minimum.

Poptávka po nových domech byla loni podporována nízkými úrokovými sazbami a příznivým vývojem situace na trhu práce. Po listopadovém zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA se nicméně úroky u hypoték začaly zvyšovat. Předpokládá se totiž, že Trumpova politika povede k rychlejšímu hospodářskému růstu a vyšší inflaci.

Průměrná úroková sazba u třicetileté hypotéky se v prosinci zvýšila o 0,43 procentního bodu na 4,20 procenta. "Prodej (nových domů) v prosinci byl zjevně zasažen růstem hypotečních sazeb," uvedl hlavní ekonom poradenské společnosti MFR Joshua Shapiro. Předpověděl nicméně, že poptávku po domech budou i nadále podporovat příznivé podmínky na trhu práce.

(čtk)